KULTURA

Festiwal OPEN CITY w Krakowie to prawdziwe święto sztuki. Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy?

OPEN CITY – OTWARTE MIASTO to coroczna impreza prezentująca sztukę w otwartej przestrzeni miejskiej. W tym roku festiwal odbywa się w Krakowie, a głównym ośrodkiem wystawienniczym jest zabytkowa przestrzeń dawnego Szpitala Uniwersyteckiego przy ulicy Wesołej. Na wystawie można oglądać wybrane prace z kolekcji festiwalu Open City, które uzupełniają dzieła krakowskich artystów.

Parada Smoków 2024 w Krakowie

Festiwal OPEN CITY – OTWARTE MIASTO to inicjatywa z 15-letnią tradycją, której celem jest prezentacja sztuki w otwartej przestrzeni miejskiej, poza murami galerii i muzeów. Inicjatorzy chcą, żeby dzieła były dostępne dla wszystkich. Dotychczas impreza odbywała się na terenie Lublina. Tegoroczna edycja po raz pierwszy ma miejsce w Krakowie. Ekspozycję można podziwiać na terenie dawnego Szpitala Uniwersyteckiego przy ulicy Wesołej. Wystawa potrwa do 16 sierpnia br. Jakie prace zobaczymy w ramach tego wydarzenia?

Historyczna przestrzeń Krakowa tętni sztuką

Wesoła to historyczny obszar Krakowa aktualnie znajdujący się na terenie dwóch dzielnic: Dzielnicy I Stare Miasto i Dzielnicy II Grzegórzki. W średniowieczu nazywano ją Przedmieściem św. Mikołaja od znajdującej się obok Bramy Mikołajskiej. Przez wiele lat Wesoła kojarzyła się mieszkańcom Krakowa głównie z funkcjonującym tam szpitalem. Obecnie placówka znajduje się w nowoczesnym obiekcie w centrum miasta, a dawny budynek szpitala stoi niezagospodarowany. I to właśnie w jego wnętrzu zobaczymy rzeźby oraz instalacje biorące udział w tegorocznej edycji OPEN CITY.

– obszar ten wymaga redefinicji i zagospodarowania na nowo z uwzględnieniem dotychczasowego dziedzictwa. Nasz pomysł zakłada wykorzystanie sztuki jako narzędzia do zgłębiania istotnych kontekstów historycznych, społecznych i kulturowych oraz do kształtowania wizji przyszłego rozwoju obszaru Wesołej – wyjaśnia kurator wystawy, Piotr Franaszek.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem: "Mater:Ja".

– Gdy połączymy słowną łamigłówkę hasła przewodniego „Mater:Ja”, pojawia się MATERIA, interpretowana jako materialny byt, substancja, z której coś jest zbudowane, istota samej rzeczy. W przeciwieństwie do JA, które zawiera w sobie osobowość, duchowość, ego, człowieczeństwo – tłumaczy Franaszek.

Idea ta ma ścisłe powiązanie z historią budynku i jego działalnością. Tematyka prezentowanych prac również związana jest z ciałem, odczuwaniem, duchowością oraz sensem istnienia i znaczeniem międzyludzkich relacji.

Jedno miasto, 54 artystów

Krakowską ekspozycję tworzą prace z kolekcji festiwalu Open City, a uzupełniają je dzieła krakowskich artystów. Na wystawie zobaczymy dzieła takich artystów, jak np. Zuzanna Janin, Karol Badyna, Krzysztof M. Bednarski, David Černý, Grzegorz Drozd, Andrzej Franaszek, Jerzy Kosałka, Zbigniew Libera, Alexandre Perigot, Maria Wasilewska czy Andrzej Zwolak. Festiwalową wystawę można oglądać do 16 sierpnia br. Wydarzenie odbywa się na ul. Kopernika 17, na terenie byłego Szpitala Uniwersyteckiego w dzielnicy Grzegórzki. Wstęp jest wolny.