Oświadczenie mediów eurowizyjnych

i

Autor: AKPA // screen z Eurowizja.org

Fani Eurowizji wywierają nacisk na TVP. Takiej sytuacji nie było jeszcze nigdy!

2023-02-28 12:14

Preselekcje do Eurowizji 2023 dostarczyły skrajnych emocji. Wielu internautów zarzuca pracownikom Telewizji Polskiej, że zwycięstwo Blanki było ustawką. Eurowizyjne media, które na co dzień informują internautów o przebiegu konkursu, zapowiedziały podjęcie odpowiednich działań w celu zapewnienia pełnej transparentności wyboru reprezentanta.

Wyniki głosowania podczas preselekcji do Eurowizji wywołały mnóstwo kontrowersji. Ku zaskoczeniu fanów konkursu, jury nie doceniło ich faworyta Janna, umieszczając go dopiero na czwartym miejscu zestawienia. To znacząco zmniejszyło jego szanse na zwycięstwo. Chociaż wokalista prowadził w głosowaniu telewidzów, nie udało mu się pokonać 23-letniej Blanki, która poleci do Liverpoolu, by wykonać swój hit Solo na eurowizyjnej scenie. Niedługo po ujawnieniu polskiego reprezentanta w sieci rozpętała się prawdziwa burza. Internauci zarzucili TVP ustawkę. Wielbiciele konkursu byli zniesmaczeni przedstawieniem punktacji pochodzącej od widzów. Prowadzący podali bowiem zsumowane wyniki, przez co nie wiadomo było, jak głosowali Polacy. Pełne wyniki głosowania widzów pojawiły się dopiero w poniedziałek. W sieci powstała nawet petycja Jann na Eurowizję 2023, którą podpisały tysiące internautów. Teraz na połączenie sił zdecydowali się przedstawiciele mediów eurowizyjnych, które stanowią główne źródło wiedzy na temat konkursu. Mowa o Eurowizji.org i OGAE Polska, Dzienniku Eurowizyjnym, Dobry wieczór Europo, Misji Eurowizji i Let's talk about ESC. Przedstawiciele serwisów wystosowali oświadczenie.

Jann na Eurowizję 2023 - powstała petycja online. Liczba podpisów rośnie w szybkim tempie!

Czy VIKI GABOR zna stare hity DODY, AVRIL i BRITNEY?

Preselekcje Eurowizja 2023 - wyniki pod lupą

Przedstawiciele redakcji, które na co dzień zajmują się tematem Eurowizji, zareagowali na pojawiające się pod adresem TVP zarzuty i zapowiedzieli podjęcie wspólnych działań mających na celu zapewnienie pełnej transparentności wyboru reprezentanta Polski.

Zamierzamy wywrzeć wspólny nacisk na Telewizję Polską, aby opublikowała szczegółowe wyniki głosowania jurorów i telewidzów, w tym liczbę głosów, która spłynęła na poszczególnych uczestników w wyniku głosowania SMS, poddane audytowi niezależnej firmy zewnętrznej oraz kryteria doboru gremium oceniającego utwory i prezentacje, a także zbadanie niezależności jurorów względem uczestników - czytamy w oświadczeniu.

Redaktorzy poprosili fanów o cierpliwość i zachowanie kultury wypowiedzi w komentarzach.

Sonda
Blanka będzie reprezentować Polskę na Eurowizji 2023. To dobry wybór?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE