słońce

i

Autor: JACEK TRUBLAJEWICZ/REPORTER

Rok szkolny 2023/24

Dzień Wagarowicza 2024 - czy można nie iść do szkoły? Czy uczniowie mogą dostać kary?

2024-03-20 10:56

Dzień Wagarowicza, obchodzony corocznie przez niektórych uczniów, budzi wiele kontrowersji. Czy uczniowie mogą zdecydować się nie pójść do szkoły w tym dniu, a jeśli tak, jakie mogą być konsekwencje? Sprawdziliśmy!

Spora część szkół w święto powiązane tradycyjnie z początkiem kalendarzowej wiosny szkoły organizuje zazwyczaj szereg atrakcji w plenerze, wspólne wyjścia do teatru lub kina czy zawody sportowe. Jednak są tacy, który w dzień wagarowicza 2024 nie chcą w ogóle pojawiać się w placówkach. Zacznijmy od tego, że pierwszy dzień kalendarzowej wiosny 2024 nie jest dniem wolnym od zajęć szkolnych. Należy również zaznaczyć, że uczęszczanie do szkoły jest obowiązkiem uczniów, określonym przez polskie prawo oświatowe. Zgodnie z nim, każdy uczeń ma musi regularnie uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych, a nieobecność w szkole może być sankcjonowana przez szkołę. Może to być uwaga, nagana, obniżenie oceny z zachowania, a jeśli sytuacja powtarza się nagminnie - nawet brak promocji do kolejnej klasy.

Jak nakręcono BARBIE? Kulisy i ciekawostki z filmu | To Się Kręci #20

Dzień wagarowicza - czy trzeba iść do szkoły?

Wielu uczniów, w obawie przed konsekwencjami, zastanawia się, czy w Dzień Wagarowicza można nie iść do szkoły. Oczywistym jest, że każda nieobecność w szkole powinna być usprawiedliwiona. Co więcej, 21 marca jest dniem, w którym policja zachowuje wzmożoną czujność i stara się zadbać o to, by młodzi uczniowie, którzy uciekli z lekcji byli bezpieczni. Ze względu na to, że w czasie wagarów ma miejsce wiele przestępstw popełnianych przez młodocianych, stróże prawa starają się kontrolować wszystkie miejsca, w których mogą przebywać nieletni po tym, jak uciekli ze szkoły. Policjanci często decydują się również, aby po przyłapaniu uczniów na wagarowaniu, zadzwonić do ich rodziców lub opiekunów prawnych informując ich, gdzie znajdują się ich pociechy. Jednakże, jeśli uczniowie zdecydują się nie pójść do szkoły w Dniu Wagarowicza, konsekwencje mogą się różnić w zależności od polityki szkoły i indywidualnej sytuacji ucznia. Okazuje się jednak, że można to w łatwy sposób obejść. Jak? Idealnie wyjaśnił to Marcin Kruszewski, czyli znany z TikToka prawnik. Twórca wyjaśnił, że w przypadku nie pojawienia się 21 marca w szkole, trzeba po prostu usprawiedliwić swoją nieobecność na lekcjach tego dnia, pamiętając przy tym, że nauczyciel nie ma prawa pytać o powód nieobecności. Warto jednak pamiętać, że regularna nauka jest kluczowym elementem rozwoju każdego ucznia, dlatego decyzja o nieuczestniczeniu w zajęciach powinna być dobrze przemyślana. Jeśli uczniowie zdecydują się na wagarowanie, powinni być świadomi możliwych konsekwencji

Dzień Wagarowicza 2024 - wolne w szkole

Część szkół wychodzi uczniom naprzeciw i sama organizuje Dzień Wagarowicza. W tym czasie, zamiast lekcji odbywają się szkolne konkursy i zabawy. Z kolei najmłodsi, wraz z wychowawcami, udają się w okolice pobliskiej rzeki lub jeziora, by topić Marzannę.