Szopka bożonarodzeniowa

i

Autor: MONKPRESS/East News

Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia? Znaczenie, historia, święta

2021-12-23 14:57

W zdecydowanej większości polskich domów trwają już przygotowania do świąt 2021. Czy zastanawialiście się jednak kiedyś, dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy właśnie 25 grudnia, a nie co roku w innym terminie, jak chociażby Wielkanoc? Historia święta pomoże wam w zrozumieniu, dlaczego narodziny Chrystusa nie są świętem ruchomym.

Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia? Choć to pytanie wydaje się być jednym z najprościej skonstruowanych, z pewnością wiele osób obchodzących co roku święta, nie udzieliłoby na nie poprawnej odpowiedzi. Święta Bożego Narodzenia są jednymi z najważniejszych w całym roku dla wszystkich osób wierzących. W związku z tym 25 i 26 grudnia uznano za dni ustawowo wolne od pracy. Poprzedzająca święta Bożego Narodzenia Wigilia jest jednak dniem roboczym, o czym należy pamiętać. Tego dnia działają zarówno sklepy, jak i urzędy. Warto, by upewnić się jednak wcześniej, czy nie zmieniono godzin pracy. Wróćmy jednak do historii Bożego Narodzenia. Uważany przez wielu za najbardziej magiczny okres w roku ma oczywiście związek z narodzinami Jezusa Chrystusa w Betlejem. W przeciwieństwie do upamiętniającej jego zmartwychwstanie Wielkanocy, święta Bożego Narodzenia obchodzone są zawsze w tym samym terminie - 25 i 26 grudnia. Dlaczego? Czy Jezus przyszedł na świat właśnie tego dnia?

Święta Bożego Narodzenia 2021 - kultowe teksty, które mówi się przy stole

Pytanie 1 z 8
Więcej tego...

Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia? Historia

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że 25 grudnia nie jest faktyczną datą narodzin Jezusa Chrystusa. Naukowcy do tej pory głowią się, dlaczego to właśnie 25 grudnia został wybrany jako dzień, w którym świętujemy jego przyjście na świat. Najbardziej prawdopodobną teorią wydaje się być ta, że chrześcijanie, nie znając faktycznej daty narodzin Chrystusa, symbolicznie wybrali dzień przesilenia zimowego, by obchodzonemu w tym czasie w Rzymie pogańskiemu świętu narodzin boga Słońca przeciwstawić narodzenie syna Boga. Jeszcze inna teoria mówi o tym, że według Nowego Testamentu poczęcie Chrystusa dokonało się 25 marca, zatem jego narodzenie powinno przypaść 25 grudnia. Autorem, który jako pierwszy pisał o narodzinach Jezusa Chrystusa w grudniu, jest Hipolit Rzymski. W datowanym na 204 rok Komentarzu do Księgi Daniela obwieścił, że pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, który narodził się w Betlejem miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi, czyli właśnie 25 grudnia

Team X składają świąteczne życzenia czytelnikom ESKA.pl!