Piotr Kruszyński ze zdjęciem Blanki, której oddał szpik

i

Autor: Rafał Wróblewski, eska.pl Piotr Kruszyński ze zdjęciem Blanki, której oddał szpik

Dawca szpiku - rejestracja, wiek, tatuaż, czy to bezpieczne: opowiada sam dawca!

2017-10-05 13:48

Dawca szpiku - jak to wszystko wygląda? Piotrek, ma tę procedurę za sobą. Opowiedział nam jak to wygląda, czy to boli, jak wyglądała kwalifikacja – wszystko krok po kroku z pierwszej ręki. Sprawdź wszystko na temat oddawania szpiku.

Piotrek jest dawcą szpiku. Uratował życie Argentynki Blanki i jej dziecka. Poprosiliśmy, żeby opowiedział o swoich doświadczeniach. Dawca szpiku kostnego to człowiek, który decyduje się komuś pomóc, bierze na siebie odpowiedzialność - musisz podejmować taką decyzję świadomie. Jankes jest już zarejestrowanym dawcą szpiku. ESKA włączyła się w akcję informowania o oddawaniu szpiku. Zastanawiasz się nad byciem dawcą szpiku? Obawiasz się czy to boli? Jak to wygląda? Sprawdź w wiarygodnym źródle - Dowiedz się jak to wszystko wyglądało od kogoś, kto ma to za sobą. 

Jak zostać dawcą szpiku - rejestracja

Piotrek zgłosił się zamawiając pakiet z fundacji DKMS >> Można też zgłosić się na ogłaszane często akcje, albo zgłosić chęć zarejestrowania się w punktach poboru krwi.

Dawca szpiku - wymagania: wiek, choroby itp

Żeby ułatwić szukanie informacji o kwalifikacji potencjalnych dawców szpiku DKMS przygotował quiz. Odpowiadając na pytania dowiesz się w łatwy sposób, czy możesz się zgłosić >>  Ważny jest wiek - między 18 a 55 rokiem życia - stan zdrowia, w tym choroby serca, nowotwory, zakaźne, poważne zaburzenia psychiczne, przyjmowane leki i uzależnienia, a także waga ciała.

Dawca szpiku kostnego - tatuaż

Piotrek ma super tatuaże. Ich posiadanie nie dyskwalifikuje cię całkowicie, jest jednak tak zwany okres karencji, w czasie którego po zrobieniu nowego tatuażu nie możesz oddawać krwi ani szpiku, bo możesz być nieświadomym nosicielem chorób zakaźnych. Ale jeżeli masz tatuaż od dłuższego czasu - możesz się bez problemu zgłosić!

Tatuaż dawcy - Piotrka Kruszewskiego

i

Autor: Rafał Wróblewski, eska.pl Tatuaż dawcy - Piotrka Kruszewskiego

Jak wygląda oddawanie szpiku?

Są dwa główne sposoby pobierania szpiku. Piotrek zanim został dawcą słyszał miejskie legendy o długiej igle wbijanej w kręgosłup - to kłamstwo! Nigdy nie było takiego sposobu pobierania szpiku. Najpopularniejsza metoda, stosowana w ponad 70% przypadków to pobieranie komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej - wygląda prawie jak zwykłe pobranie krwi, bo krew jest przetwarzana w separatorze i natychmiast wraca do twojego organizmu. W niektórych przypadkach zalecana jest metoda pobierania szpiku z kości biodrowej, wtedy jest to robione na sali operacyjnej w pełnym znieczuleniu. 

Czy oddawanie szpiku boli?

Pobieranie komórek z krwi obwodowej nie jest bolesne. Może powodować zmęczenie, osłabienie, ale podobne objawy zdarzają się po oddaniu krwi. Kolejny dzień masz wolny na wypoczynek. W tych rzadkich przypadkach pobierania szpiku z kości biodrowej jesteś w całkowitym znieczuleniu (zabieg trwa około godziny), kolejny dzien spędzasz w szpitalu aby dość do siebie po narkozie, a ewentualne dolegliwości - jak mówią dawcy przypominające stłuczenie, albo grypowe łamanie w kościach - niwelują leki.

Dawca szpiku - krok po kroku 

Zarejestrowanie się nie oznacza, że kiedykolwiek oddasz szpik. A to, że znajdzie się twój bliźniak genetyczny nie oznacza, że ostatecznie zostaniesz dawcą. Piotrek Kruszyński przeszedł tę cała procedurę. Zarejestrował się właściwie przez przypadek - namówiła go siostra. Ale ten przypadek uratował życie Argentynce Blance i sprawił, że jej synek - który urodził się niedługo po tym jak dowiedziała się o chorobie, nie wychowywał się bez mamy. Poznaj historię Piotrka, który opowiada krok po kroku jak wyglądało oddawanie szpiku w jego przypadku.

Dawca szpiku - przywileje i korzyści

Główną korzyścią jest niewyobrażalna satysfakcja z tego, że dajesz komuś szansę na wyzdrowienie, a nawet uratujesz komuś życie. Jak informuje serwis dawcy-szpiku.pl "dawcy szpiku przysługuje ponadto tytuł Dawcy Przeszczepu, potwierdzony przez odznakę i legitymację wydaną przez zakład opieki zdrowotnej, który pobrał szpik. Dawca Przeszczepu, który oddał szpik więcej niż raz otrzyma tytuł Zasłużonego Dawcy Przeszczepu potwierdzony przez odznakę i legitymację wydaną przez Ministra Zdrowia. Dawca Przeszczepu i Zasłużony Dawca Przeszczepu są uprawnienie do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej"

Więcej informacji na temat oddawania szpiku znajdziesz na stronie fundacji DKMS >>