flaga

i

Autor: Pixabay

Święta

Czy 3 maja trzeba iść do kościoła? To święto państwowe czy religijne?

2023-05-02 13:28

3 maja to ostatni dzień tak zwanej "majówki". Jednocześnie jest to dzień, który uważany jest za ten najważniejszy długiego weekendu. W Polsce odbywa się wtedy Święto Konstytucji. Dla osób wierzących każde święto kojarzy się z pójściem na mszę świętą. Czy 3 maja katolicy powinni udać się do kościoła? Sprawdziliśmy.

3 maja to ważny dzień dla Polski. Odbywa się wtedy Święto Konstytucji. To wydarzenie na cześć przyjęcia uchwały, która regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Została podpisana 3.05.1791. Z racji, że mowa o czasach I Rzeczpospolitej, Święto Konstytucji 3 maja obchodzone jest nie tylko w Polsce. Od 2007 roku dniem wolnym cieszą się też Litwini. W polskich miastach można wtedy zaobserwować liczne pokazy i marsze. Nie ma więc wątpliwości, że jest to święto państwowe, ale czy jest to także święto religijne? To pytanie co roku zadaje sobie tysiące katolików. Sprawdziliśmy, co na ten temat mówi Kościół.

Zmiany w kodeksie pracy 2023. Kto może liczyć na dodatkowe dni wolne?

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Bydgoszczy

Święto Konstytucji 3 maja - czy trzeba iść do kościoła?

Jak wiadomo, nie każde święto wiąże się z obowiązkiem uczestnictwa we mszy świętej. Te kwestie reguluje Kościół Katolicki. Ze znalezionych przez nas informacji wynika, że Święto Konstytucji 3 maja nie ma nic wspólnego z wiarą chrześcijańską, a tym samym udział w nabożeństwie z tego powodu nie jest konieczny. Okazuje się jednak, że 3 maja odbywa się też inne wydarzenie - Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Czy w takim razie 3 maja trzeba pójść na mszę?

Konstytucja 3 maja, co musisz wiedzieć o tym dniu? Przypomnij sobie chociaż datę!

Święto NMP Królowej Polski - czy trzeba iść do kościoła?

Czy Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jest na tyle ważnym wydarzeniem, aby udział we mszy świętej był konieczny? Choć duchowni zalecają wiernym, aby tego dnia pojawili się na nabożeństwie, brak obecności nie jest grzechem. Oznacza to, że 3 maja można sobie odpuścić wyjście do kościoła.