gumowe kaczki

i

Autor: pexels.com

dzień gumowej kaczki

Co ma rozwój nauki do gumowej kaczki? 13 stycznia dniem Gumowej Kaczuszki

2024-01-12 11:40

Wydawałoby się, że gumowa kaczka to atrybut dziecięcej kąpieli, a tymczasem to właśnie ona, przyczyniła się do rozwoju nauki. Z tej okazji, zabawka doczekała się swojego święta. Dzień Gumowej Kaczuszki już 13 stycznia.

Dacie wiarę, że gumowe kaczki przyczyniły się do ważnego badania nad rozwojem nauki? Stało się to, przez zupełny przypadek i niefortunne zdarzenie na Oceanie Spokojnym. 13 stycznia obchodzony jest Dzień Gumowej Kaczki.

Zabawki z dawnych lat. Lalki, samochodziki, bączki i wiele innych. Pamiętasz je jeszcze?

Gumowa kaczka - naukowy geniusz?

Z pozoru żartobliwe święto, ma bardzo poważne dla rozwoju nauki i techniki podłoże. Gumowe kaczki przyczyniły się do ustaleń, dzięki którym wiemy, czym są prądy morskie. W latach 90. XX wieku, przez Ocean Spokojny przepływał kontenerowiec z zabawkami z Chin. Jego celem podróży był port w Tacoma w USA. Podczas rejsu doszło do sztormu, w wyniku którego trzy kontenery zostały zmyte z pokładu kontenerowca. Z kontenerów wypadło 29 tysięcy gumowych kaczek. Dryfujące gumowe kaczki przyczyniły się do badań nad prądami oceanicznymi. Przez wiele lat, ich trasę śledził oceanograf - Curtis Ebbesmeyer. Naukowiec uznał, że zabawki są bezcennym źródłem informacji na temat prądów morskich.

Kaczka, spływaj! Wypuszczą do rzeki pół tysiąca gumowych kaczuszek

Podczas jednego z wydań "Dzień Dobry TVN", Agnieszka Woźniak-Starak podsumowała wyprawę gumowych kaczuszek. "Amerykańscy naukowcy obserwowali, jak te kaczuszki sobie pływają i jak się rozchodzą prądy morskie. Niektóre przepłynęły Cieśninę Beringa, opłynęły Grenlandię i dotarły do nas, do Europy" - tłumaczyła. Wszystko wskazuje na to, że gdyby nie wypadek kontenerowca, na którego pokładzie znajdowało się 29 tysięcy gumowych kaczek, nie mielibyśmy dzisiaj pojęcia o tym, jak silne i rozległe są prądy morskie Oceanu Spokojnego.

Historia gumowej kaczki

Gumowa kaczka jest zazwyczaj żółtego koloru. Produkcja zabawek rozpoczęła się w połowie XIX wieku, wraz z rozwojem przemysłu gumowego. Nie wiadomo jednak kto, jako pierwszy opatentował gumową kaczuszkę, ani kto ją pierwszy wyprodukował. Zabawka zyskała swoją popularność dzięki piosence Jima Hensona pt. "Rubber Duckie" w 1970 roku w serialu "Ulica Sezamkowa".

"Uniwersum" gumowej kaczki ma się w najlepsze. Fanatycy organizują im nawet wyścigi, w których można wygrać nawet milion dolarów. Kaczki stały się również przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów. Największa kolekcja gumowych kaczek, liczyła w 2011 roku - 5631 egzemplarzy.

Tu czystość zderza się z brudną rzeczywistością. To jedyne takie muzeum w Polsce

Kaczki wywołały spore zamieszanie w Toruniu! Interweniowała policja