Cisza wyborcza - ile trwa i co to jest? Takie pytania pojawiają się przed każdymi wyborami w Polsce. Pojęcie muszą znać zarówno wszyscy obywatele jak i kandydaci, gdyż łamanie zasad ciszy wyborczej jest surowo karane. Warto wiedzieć, czym jest, jak długo trwa oraz czego i gdzie zabrania cisza wyborcza.
Co to jest cisza wyborcza?
Cisza wyborcza to okres, w którym surowo wzbroniona jest jakakolwiek agitacja (także w internecie). W tym czasie nie można rozwieszać plakatów wyborczych, rozdawać ulotek, organizować wystąpień kandydatów, czy emitować spotów zachęcających do głosowania na kogokolwiek. Zakaz obowiązuje startujących w wyborach, dziennikarzy i każdego obywatela. Co ważne, nie można też przedstawiać orientacyjnych wyników wyborów, gdyż może to wpłynąć na decyzje wyborców. Cisza wyborcza to czas, w którym po kampanii wyborczej możemy przemyśleć, na kogo oddać głos.
Najgorsze piosenki ze spotów wyborczych 2018. Muzyka nie była ich dobrym wyborem!
Ile trwa cisza wyborcza?
Cisza wyborcza trwa bardzo krótko. Polskie prawo przewiduje, że cisza wyborcza rozpoczyna się o północy w dniu poprzedzającym dzień głosowania, a kończy się po zamknięciu lokali wyborczych, co oznacza koniec głosowania. Za łamanie ciszy wyborczej w tym czasie można dostać grzywnę w wysokości od 20 do 5000 złotych, a w przypadku opublikowania nieoficjalnych wyników kara może wynieść aż od 500 tys. do 1 mln. złotych! Podstawowe informacje o ciszy wyborczej zawarto w poniższym wideo.