Piotr Kosek to jedna z najważniejszych postaci w polskim świecie popularyzacji nauki. Twórca kanału Astrofaza, który śledzi ponad milion subskrybentów, potrafi zarażać pasją do fizyki, astronomii i najnowszych technologii nawet tych, którzy w szkole bali się wzorów. Jego filmy przybliżają tematy czarnych dziur, życia na Marsie, katastrof kosmicznych i tajemnic wszechświata – zawsze z humorem, przystępnie, ale rzetelnie.
Kosmos i Queen to wcale nie tak odległe światy...
W rozmowie z Marcinem Mellerem twórca kanału Astrofaza opowiadał nie tylko o swojej drodze zawodowej. Panowie poruszyli temat, który łączy naukę z muzyką. Czy można być jednocześnie legendą rocka i poważanym astrofizykiem? Przykład Briana Maya, gitarzysty zespołu Queen, pokazuje, że tak.
– Brian May jest wykształconym astrofizykiem. Napisał ciekawą pracę o asteroidach. Zajmuje się kosmicznym gruzem, czyli asteroidami.
Piotr Kosek przyznaje, że od zawsze fascynował go ten związek między umysłami ścisłymi a światem artystycznym.
– Często jest tak, że ludzie od fizyki idą też w stronę sztuki – a muzyka pojawia się wyjątkowo często. Mam wrażenie, że gdzieś w mózgu te języki: fizyki, matematyki i muzyki – łączą się.
Nie ukrywa też, że sam był fanem zespołu Queen już od najmłodszych lat. Dla Koska spotkanie z Brianem Mayem byłoby spełnieniem marzenia – rozmową nie tylko o asteroidach, ale i o tym, co dzieje się, gdy nauka spotyka się ze sztuką.
Od wielkiego wybuchu po TikToka
Choć mogłoby się wydawać, że spotkanie popularyzatora nauki i dziennikarza specjalizującego się w rozmowach o kulturze to dwa światy – w „Mellinie” okazało się, że jest wręcz przeciwnie. Piotr Kosek i Marcin Meller płynnie przeskakiwali od fizyki kwantowej, przez opowieści o asteroidach, aż po… wpływ TikToka na percepcję wiedzy u młodych ludzi.
Było o pasji do astronomii, ale też o tym, jak trudne jest zachowanie rzetelności w czasach fake newsów i clickbaitowych treści.
– Dziś największym zagrożeniem nie jest brak wiedzy, tylko nadmiar wiedzy niesprawdzonej – zauważył Kosek.
W rozmowie znalazło się też miejsce na refleksję o tym, dlaczego ludzi fascynuje koniec świata, czemu teoria spiskowa bywa atrakcyjniejsza niż fakt, a także… jak tworzyć treści naukowe, które będą naprawdę interesujące. Bo jak zauważył gość Mellera: "Nie wystarczy, że coś jest mądre. To musi jeszcze być podane tak, żeby ludzie chcieli tego słuchać".
Chcecie więcej? Koniecznie obejrzyjcie i posłuchajcie nowego odcinka "Melliny"! Znajdziecie go w serwisie YouTube na kanale Eski Rock oraz na stronie internetowej eskarock.pl. Można go też posłuchać jako podcastu w serwisach streamingowych.
Przeczytaj też: Dariusz Rosiak u Mellera: "Jestem gotów zrobić wywiad z każdym – nawet z Putinem"