Amnestia maturalna 2020 - co to jest, na czym polega i czy jest możliwa?

i

Autor: Adam Staskiewicz/East News Amnestia maturalna 2020 - co to jest, na czym polega i czy jest możliwa?

Amnestia maturalna 2020 - co to jest, na czym polega i czy jest możliwa?

2020-05-06 11:10

Co to jest amnestia maturalna? Na czym polega i czy jest możliwa? Wiele osób, szczególnie tegorocznych poprawkowiczów części ustnej, zadaje sobie te pytania. Odpowiedzi oraz szczegóły przybliżamy w jednym miejscu na ESKA.pl!

Spis treści

  1. Amnestia maturalna 2020 - matura ustna poprawkowa
  2. Amnestia maturalna 2020 - co to jest?
  3. Amnestia maturalna 2020 - czy jest możliwa? 

Amnestia maturalna 2020 - co to jest? Zastanawiacie się, na czym polega i czy jest możliwa? Uczniowie szkół średnich nie mają łatwego życia. Rok temu ich zajęcia szkolne, w całej Polsce, były odwoływane przez strajki nauczycieli, a w tym roku za sprawą pandemii koronawirusa. Każdy uczeń zmuszony był przejść do nauki w trybie zdalnym, co spotkało się z mieszanymi opiniami. Ostatecznie wydaje się, że na przestrzeni ostatnich lat, to właśnie maturzyści rocznika 2019/2020 znaleźli się w najtrudniejszej sytuacji. Pocieszeniem dla nich jest fakt, że matura 2020 została przeniesiona i odbędzie się w czerwcu. Co więcej odwołano część ustną egzaminu dojrzałości, więc znika dodatkowy stres. W gronie tegorocznych absolwentów znaleźli się również tacy, którym kończy się 5-letnia możliwość zdania matury z danego przedmiotu lub przedmiotów obowiązkowych w części ustnej lub w części pisemnej. Zgodnie z przepisami: - Po upływie 5 lat od daty pierwszego przystąpienia do egzaminu maturalnego, licząc od października roku, w którym absolwent przystąpił do egzaminu maturalnego po raz pierwszy, absolwent, o którym mowa w pkt 1 i 2, przystępuje do egzaminu maturalnego w pełnym zakresie, zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku, w którym ponownie przystępuje do egzaminu maturalnego.

Skoro matura ustna jest odwołana z powodu pandemii koronawirusa, co z uczniami, którzy są poprawkowiczami ustnej części egzaminu? 

COŚ DOBREGO #18

Amnestia maturalna 2020 - matura ustna poprawkowa

Amnestia maturalna 2020 przewidziana jest dla tegorocznych poprawkowiczów? Jak podaje serwis tvn24.pl, w tym roku maturę ustną z języka polskiego i obcego miało poprawiać ok. 8 tysięcy uczniów. W związku z tym, że Ministerstwo Edukacji Narodowej odwołało tegoroczny egzamin z części ustnej, pojawia się pytanie: czy poprawkowicze mogą poprawić maturę ustną, a jeśli tak to kiedy? Wiele wskazuje na to, że dla tych uczniów przeprowadzone będą egzaminy maturalne ustne. Dariusz Piontkowski gościł w studiu Radia Gdańsk, gdzie zdradził, że przepisy w tej sprawie są w trakcie przygotowań: 

Nie wiem, czy będzie potrzeba aż tak dużo zespołów (do nadzorowania uczniów podczas egzaminów - przy. red.) bo nie wiem, czy będziemy musieli zachować aż dwa metry odległości między ławkami, być może półtora metra wystarczy i wtedy rzeczywiście być może kilka dodatkowych zespołów egzaminacyjnych może być koniecznych w danej szkole

Amnestia maturalna 2020 - co to jest?

Co to jest amnestia maturalna? W skrócie to zmiana sposobu i warunków oceniania, klasyfikowania, a także promowania uczniów oraz słuchaczy podczas egzaminów w szkołach publicznych w Polsce. Zmiana polegała na tym, że uchylony zostaje próg zdawalności, który wynosił 30 procent. Osoba, która przystąpiłaby do egzaminu zdobyłaby zaliczenie, w momencie, gdy średni wynik wszystkich zdawanych przedmiotów (nawet tych niezdanych) przekroczyłby 30 procent. Amnestia nie dotyczy osób, którym unieważniono egzamin, a także tych, które z niewyjaśnionego powodu nie przystąpiły do jednego egzaminu z przedmiotu obowiązkowego.

Sonda
Matura ustna 2020 - czy dobrze, że jest odwołana?

Amnestia maturalna 2020 - czy jest możliwa? 

Rozporządzenie w sprawie amnestii, jako pierwszy wprowadził ówczesny Minister Edukacji, Roman Giertych. Wszystko ze względu niskiego procentu zdawalności matury w 2006 roku oraz zaplanowane na 2010 rok wprowadzenie matematyki, jako obowiązkowy przedmiot zdawany na maturze.

Czy jest możliwa amnestia maturalna 2020? Otóż nie, ponieważ 16 stycznia 2007 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część przepisów rozporządzenia jest niezgodna z Konstytucją oraz ustawą o systemie oświaty. Ostatecznie, Trybunał zdecydował się na zachowanie ważności ok. 53 tysięcy świadectw maturalnych przyznanych w warunkach "amnestii" w 2006 i 2007 roku.