AD, N, JM - nowe oznaczenia programów telewizyjnych. Czemu służą i do kogo są skierowane?

2019-08-02 13:25 MK
Telewizja
Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wychodzi naprzeciw i proponuje rozwiązanie, jakiego w polskiej telewizji jeszcze nie było. Bardzo możliwe, że już niebawem obok tytułów naszych ulubionych filmów, seriali czy programów rozrywkowych zobaczymy nowe oznaczenia. Mają one na celu poinformowanie telewidzów o tym, że dana projekcja jest dostosowana do osób z wadami wzroku i słuchu. Na ESKA.pl wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne oznaczenia.

AD, N, JM - nowe oznaczenia programów telewizyjnych być może już niedługo na stałe zagoszczą w polskiej telewizji. Z taką inicjatywą wyszła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, czyli organ państwowy, stojący na straży wolności słowa, dbałości o interes publiczny, jak również kontrolujący działanie runku radiowego i telewizyjnego w Polsce. Zaproponowana zmiana ma na celu pomoc osobom dotkniętym wadami wzroku i słuchu. Członkowie KRRiT zaproponowali wprowadzenie trzech nowych oznaczeń w Elektronicznym Przewodniku po Programach (EPG), teletekście, na końcu zwiastunów zapowiadających programy oraz podczas ich emisji. Poniżej wyjaśniamy każdy z nich.

Oznaczenia AD, N, JM - co to znaczy?

Mając na celu dbałość o osoby z wadami wzroku i słuchu, których w Polsce jest sporo, szczególnie wśród osób starszych, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaproponowała wprowadzenie następujących oznaczeń: AD, N i JM. Każde z nich skierowane jest do innej grupy. AD to audiodeskrypcja, N to napisy dla niesłyszących, natomiast JM oznacza tłumaczenie programu na język migowy.

Najnowsze