11 listopada 2015 w Warszawie: Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego

2015-11-10 15:20
Koncert Niepodległości w Warszawie
Autor: Muzeum Powstania Warszawskiego Koncert Niepodległości w Warszawie

Koncert Niepodległości to jedno z najciekawszych wydarzeń towarzyszących obchodom 11 listopada w Warszawie. Nasza Klasa, Ojczyzno Ma, Mury czy My, Pierwsza Brygada - najważniejsze niepodległościowe piosenki we współczesnych aranżacjach możesz usłyszeć 11 listopada 2015 roku w Warszawie, w Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Inspiracją VII Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego, jest 35. rocznica wydarzeń lipca i sierpnia 1980, które przyczyniły się do przełomu politycznego i gospodarczego w Europie Środkowo-Wschodniej - zapowiadają organizatorzy Koncertu Niepodległości 2015 w Muzeum Powstania Warszawskiego. - W trakcie narracji ukażemy zarówno pionierską rolę strajków 1980 roku, jak i wydarzenia późniejsze: od wprowadzenia Stanu Wojennego, aż po przełom 1989 roku. Podkreślimy także rolę dziedzictwa Armii Krajowej i etosu Powstania Warszawskiego, które ukształtowały patriotyzm i postawy powojennych pokoleń Polaków, bezpośrednio przyczyniając się do przełomu lat 80. Budowanie etosu narodowego m.in. na przegranych powstaniach narodowych doprowadziło do odzyskania Niepodległości zarówno w 1918 roku, jak i 1989. W tym kontekście śmiało można stwierdzić, że w perspektywie długoterminowej, wszystkie polskie zrywy narodowe były zwycięskie.

>> 11 listopada 2015 w Warszawie - obchody Święta Niepodległości >>

W repertuarze Koncertu znajdą się utwory towarzyszące Polakom przez całą dekadę lat 80. Będą to zarówno utwory historyczne, które w latach osiemdziesiątych nabrały nowego znaczenia jak „Rota” oraz „My, Pierwsza Brygada„, powstały w stanie wojennym utwór „Ojczyzno ma„, jak i pieśni z repertuaru polskich bardów: Przemysława Gintrowskiego (m.in. „Gdy tak siedzimy„, „Modlitwa o wschodzie słońca„); Jacka Kaczmarskiego (m.in. „Nasza Klasa„, „Zbroja„) i Andrzeja Garczarka („Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał„). 

Uzupełnieniem repertuaru będą kompozycje współczesne „La Bomba” Marcina Riege oraz „Droga marzeń” Krzysztofa Kowalewskiego, dedykowane VII edycji Koncertu Niepodległości. Usłyszymy je w barwnych aranżacjach poruszających się w nurcie Muzyki Hybrydowej, czyli w stylu muzycznym wypracowanym w kolejnych edycjach Koncertu Niepodległości. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów, pieśni patriotycznych i wojskowych, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, rocka alternatywnego i progresywnego, jazzu, poezji śpiewanej, aż po nagrania archiwalne i odgłosy natury.

Ekipę VII Koncertu Niepodległości „Rok 1980” tworzą doskonali polscy wokaliści i muzycy sesyjni. Wystąpią między innymi wokaliści Ola Turkiewicz i Grzegorz Wilk. Towarzyszyć im będą  Marcin Riege (fortepian), Krzysztof Kowalewski (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Marcin Janiszewski (akordeon), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Ritter (bas), Przemek Kuczyński (perkusja) oraz sekcja smyczkowa współtworzona przez Kwartet smyczkowy „Obligato”w składzie: Marta Zalewska (I skrzypce); Aleksandra Nikiel (I skrzypce); Monika Kos-Nowicka (II skrzypce), Aleksandra Jarosińska (II skrzypce); Sergiusz Pinkwart (altówka); Agnieszka Zagroba-Klahs (altówka) i Marzena Masłowska (wiolonczela).

Narrację wydarzenia poprowadzi znany aktor młodego pokolenia Antoni Pawlicki.

Scenariusz i realizacja: Jacek „Wiejski” Górski

Program VII Koncertu Niepodległości pt. Rok 1980

1.    Dziedzictwo (J.Górski). Czyta Antoni Pawlicki
2.    Źródło (J.Kaczmarski, 1978) . Wyk. Ola Turkiewicz
3.    Kopiec (J.Górski). Czyta Antoni Pawlicki
4.    My, Pierwsza Brygada (A.Hałaciński, T.Biernacki, 1917). Wyk. Grzegorz Wilk
5.    Strajk (J.Górski). Czyta Antoni Pawlicki
6.    Mury (L/Llach/J.Kaczmarski, 1978) . Wyk. Ola Turkiewicz, Grzegorz Wilk
7.    Karnawał (J.Górski). Czyta Antoni Pawlicki
8.    Droga marzeń Utwór instrumentalny (K.Kowalewski, 2015)
9.    Festiwal (J.Górski). Czyta Antoni Pawlicki
10.  Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał. (Andrzej Garczarek, 1981). Wyk. Grzegorz Wilk
11.  Strachy na Lachy (J.Górski). Czyta Antoni Pawlicki
12.  Rota (F.Nowowiejski/M.Konopnicka, 1908). Wyk. Ola Turkiewicz
13.  Msza (J.Górski). Czyta Antoni Pawlicki
14.  Ojczyzno ma. (Karol Dąbrowski, 1983). Wyk. Grzegorz Wilk
15.  Manifa (J.Górski). Czyta Antoni Pawlicki
16.  Zbroja (J.Kaczmarski, 1982) . Wyk. Ola Turkiewicz
17.  Powielacz (J.Górski). Czyta Antoni Pawlicki
18.  Gdy tak siedzimy (L.Szaruga / P.Gintrowski, 1986). Wyk. Grzegorz Wilk
19.  Sprawcy NN (J.Górski). Czyta Antoni Pawlicki
20.  Obława (J.Kaczmarski / W.Wysocki, 1974) . Wyk. Ola Turkiewicz
21.  La Bomba, Gruba Berta i Gadała (J.Górski). Czyta Antoni Pawlicki
22.  La Bomba. Utwór instrumentalny (M.Riege, 2015)
23.  Ucieczka (J.Górski). Czyta Antoni Pawlicki
24.  Nasza klasa (J.Kaczmarski, 1983) . Wyk. Ola Turkiewicz
25.  Opornik  (J.Górski). Czyta Antoni Pawlicki
26.  Modlitwa o wschodzie słońca (N.Tenenbaum / P.Gintrowski, 1980). Wyk. Grzegorz Wilk
27.  Mazurek Dąbrowskiego (J.Wybicki, 1797). Wyk. artyści wraz z publicznością

źródło: koncertniepodleglosci.pl

Nie możesz uczestniczyć w największych obchodach 11 listopada? W tym dniu oglądaj polskie filmy! Na eskaGO znajdziesz Święty Interes. To zwariowana historia dwóch braci, którzy chcą zarobić na aucie Karola Wojtyły. Zobacz:

 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze