Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Nauka

Ziemia się przechyla! Jak ludzie zmienili nachylenie całej planety?

2023-06-19 11:50

Działania ludzi mają olbrzymi wpływ na to, co dzieje się na Ziemi. O ile o tym, że nasze działania mają wpływ zmiany klimatu wie chyba każdy to już o tym, że ludzie spowodowali zmianę w nachyleniu całej planety to coś, co może was zaskoczyć. Jak ludzie spowodowali, że Ziemia się pochyliła? Sprawdźcie, w artykule.

Ludzie doprowadzili do przechylenia się Ziemi!

Nie ma wątpliwości co do tego, że działania człowieka mają wpływ na zmiany klimatyczne. Chociaż naukowcy biją na alarm i ostrzegają przed tym, jak bardzo zmieni się nasz klimat w przeciągu najbliższych lat, to niestety nadal jest robione za mało, by uchronić ludzi przed negatywnymi skutkami zmian klimatu.

Susze, pożary, podtopienia czy gwałtowne zjawiska pogodowe to coś, co będzie się tylko nasilało w kolejnych latach. Naukowcy zbadali, że ludzie nie tylko mają wpływ na zmiany klimatu, ale również na zmianę ruchu obrotowego całej planety.

Badania naukowców pokazują, że nasz wpływ na planetę jest znacznie większy, niż myśleliśmy. Na łamach Geophysical Research Letters naukowcy opublikowali dane zebrane na przestrzeni zaledwie kilkunastu lat, od 1993 do 2010 roku. Zdaniem naukowców w tym czasie Ziemia przechyliła się o niemal 80 centymetrów.

Naukowcy stwierdzili, że powodem tej zmiany jest eksploatacja podpowierzchniowych zasobów wody. Ludzie, przepompowując ją w inne miejsca zmieniają rozkład masy całej planety. Są to olbrzymie ilości wody, w badanym okresie wypompowanych miało zostać 2150 gigaton wód gruntowych!

Ubytek tak olbrzymia ilość wody spowodował, że przechylenie Ziemi zmieniło się o około 80 centymetrów na wschód. Wpłynęło to również na wzrost poziomu morza o ponad 6 milimetrów na przestrzeni zaledwie kilkunastu lat. Podnoszenie się poziomu mórz i deficyt wód gruntowych będzie dla ludzi tragiczny w skutkach.

Jak oszacowali naukowcy, największa część przemieszczającej się w takich okolicznościach wody pochodziła z zachodu Ameryki Północnej i północno-zachodnich Indii.

Należy też pamiętać, że wzrost poziomu morza związany jest także z innymi czynnikami, takimi jak topnienie polarnych pokryw lodowych i lodowców górskich w wyniku ocieplania się klimatu na Ziemi. W latach 2005–2015 wysokościomierze satelitarne wykazały wzrost średniego globalnego poziomu morza (GMSL) w tempie 3,5 mm rocznie.

Susza dotknęła Polaków. Wsie regularnie cierpią na brak wody