Wielki Mistrz Krzyżacki będzie miał dublera. Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem 2023

i

Autor: Adrian Slazok/REPORTER/ East News Zdjęcie poglądowe

Wydarzenia

Wielki Mistrz Krzyżacki będzie miał dublera. Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem 2023

2023-06-27 8:12

W tegorocznej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingena zastąpi dubler, który prywatnie jest jego zięciem. Odtwarzający od lat tę postać rekonstruktor nie będzie mógł wystąpić z powodu kłopotów zdrowotnych. "Ale bitwa się odbędzie, czekamy na wszystkich" - zapraszają organizatorzy.

Spis treści

  1. Kiedy bitwa pod Grunwaldem 2023?
  2. Wielki Mistrz Krzyżacki będzie miał dublera
  3. Czy inscenizacja bitwy pod Grunwaldem jest płatna?

Kiedy bitwa pod Grunwaldem 2023?

Kiedy odbywa się inscenizacja bitwy pod Grunwaldem?

W tym roku - zgodnie z prawdą historyczną - inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się 15 lipca. Reżyser inscenizacji Krzysztof Górecki powiedział PAP, że podobnie jak w latach przed pandemią na polu walki będzie można oglądać ok. 1200-1300 rekonstruktorów historycznych wcielających się w role średniowiecznych rycerzy wojsk polskich oraz zakonnych i sprzymierzonych obu stron.

Wielki Mistrz Krzyżacki będzie miał dublera

Niestety, w tym roku z powodu kłopotów zdrowotnych w rolę Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingena nie wcieli się Jarosław Struczyński, który od lat wciela się w tę postać. "To smutna wiadomość, nasz mistrz złamał nogę. Ale nie zmienia to nic w przebiegu imprezy, zapraszamy na rekonstrukcję" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej.

Nela, Mała Reporterka na Vivelo 2023

"To jest lekcja historii, więc Krzyżacy muszą przegrać" - powiedział PAP Górecki i dodał, że w kwestii przebiegu bitwy "nic się nie zmieni, bo zmienić się nie może".

"A co się tyczy zdrowia Wielkiego Mistrza, to zastąpi go w tym roku dubler. Jarosław Struczyński niezmiennie jest Wielkim Mistrzem, ale nawet najwięksi aktorzy czasem mają dublerów i to jest normalna sprawa. Wielki Mistrz będzie, Wielki Mistrz polegnie" - zapowiedział Górecki. Dodał, że "oficjalna wersja dotycząca zdrowia Wielkiego Mistrza jest taka, że złamał sobie nogę spadając z rusztowania, na które się wspinał chcąc wsiaść na konia".

"A ponieważ dziad Wielkiego Mistrza był zakonnikiem, ojciec Wielkiego Mistrza był zakonnikiem i syn Wielkiego Mistrza był zakonnikiem, dlatego dublerem będzie zięć Jarka, Przemysław Jabłoński" - powiedział żartując Górecki - w rzeczywistości Wielcy Mistrzowie nie mieli rodzin, obowiązywał ich celibat.

Czy inscenizacja bitwy pod Grunwaldem jest płatna?

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem z 1410 roku jest największą tego typu imprezą plenerową w Polsce. Miłośnicy średniowiecza, członkowie bractw rycerskich z Polski i Europy już kilka dni przed bitwą rozbijają obozy, w których żyją tak, jak w średniowieczu. W tym roku chęć obozowania zgłosiło ponad 3 tys. osób.

Imprezy związane z obchodami rocznicy największej średniowiecznej bitwy rozpoczną się już w środę 12 lipca od turnieju łuczniczego. Przewidziano także Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich, Mistrzostwa Polski Miecza Długiego, warsztaty chorału gregoriańskiego, Mistrzostwa Polski w Szachach Historycznych wg XIV-wiecznych traktatów. W sobotę o godz. 12.30 odbędzie się Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym, a o godz. 14 rekonstruktorzy wyjdą na pole bitwy. Sama inscenizacja bitwy rozpocznie się o godz. 15 i potrwa około godziny.

Imprezy odbywające się w ramach Dni Grunwaldu są bezpłatne.

Jak nazywają się mieszkańcy tych miast? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 13
Na rozgrzewkę proste pytanie: jak nazwać mieszkańca Warszawy?