Planszówki

TOP 5 planszówek, w które można zagrać całą rodziną! Najlepsze gry planszowe dla dzieci i dorosłych 2024

2024-03-27 9:46

Każda okazja jest dobra, by spotkać się z rodziną. Nie każdy jednak przepada za tymi długimi rozmowami przy stole. Niektórzy lubią spędzać czas aktywnie, na przykład wybierając się na wspólne spacery. Inni postawią na gry planszowe, które pozwolą nam na drobną rywalizację!

Spis treści

  1. Gra planszowa Wsiąść do Pociągu: Europa (Rebel)
  2. Gra rodzinna Dixit (Rebel)
  3. Gra logiczna, Calico (Lucky Duck Games)
  4. Gra planszowa Carcassonne, druga edycja
  5. Gra planszowa Sagrada (FoxGames)

Gra planszowa Wsiąść do Pociągu: Europa (Rebel)

Od urwistych wzgórz Edynburga po słoneczne nabrzeża Stambułu, z dusznych alej Pampeluny do wietrznego Berlina - Wsiąść do pociągu: Europa zabierze cię w wielką podróż przez wielkie miasta Starego Kontynentu u progu zeszłego stulecia.

Czy odważysz się przebyć mroczne tunele Szwajcarii?

Wsiądziesz na pokład promu przemierzającego Morze Czarne? Wzniesiesz dumne dworce w stolicach imperiów? Następne posunięcie może uczynić cię największym magnatem kolejowym Europy! Pakuj walizki, wołaj bagażowego i wsiądź do pociągu! Wsiąść do pociągu: Europa to druga część niezmiernie popularnej serii o wielkiej, kolejowej przygodzie. Gracze zbierają karty przedstawiające wagony i używają ich by budować dworce, pokonywać tunele, wsiadać na promy i zajmować trasy kolejowe jak Europa długa i szeroka. To gra prosta i elegancka, której można nauczyć się w 5 minut. Zapewni dobrą zabawę całej rodzinie, spodoba się też doświadczonym graczom. Niniejszy zestaw zawiera kompletną grę i nie wymaga użycia pierwszej wersji Ticket to Ride.

Jak Zacząć?

Zanim zaczniecie rozgrywkę, musicie potajemnie zadecydować, które spośród otrzymanych biletów zatrzymacie. Każdy musi zatrzymać co najmniej 2 bilety, wolno mu też zachować więcej. Bilety, z których zrezygnujesz, należy odłożyć. Wolno Ci zrezygnować zarówno z długiej trasy, jak i z tras typowych. Bilety zachowujesz do końca gry.

Źródło: oficjalny opis gry, wydawca

LEGO Icons Średniowieczny rynek! Tak wygląda odświeżona wersja słynnego zestawu LEGO Castle

Gra rodzinna Dixit (Rebel)

Wstrzymaj na chwilę oddech! Karty zostały odkryte. Ich wspólną cechą jest tajemnicze zdanie, lecz tylko jedna z kart jest do niego kluczem. Użyj swojego sprytu i intuicji, by nie dać się złapać w pułapkę zastawioną przez pozostałych graczyDixit to wesoła i zaskakująca gra skojarzeń do wspólnego odkrywania w gronie przyjaciół i rodziny.

Na czym to polega?

Dixit to narracyjna gra karciana, w której wymyślamy i odgadujemy skojarzenia do wieloznacznych, bogato ilustrowanych kart. W każdej rundzie jedna z osób zostaje Bajarzem - wybiera dowolną kartę z ręki i podaje hasło, które jej zdaniem odzwierciedla obrazek. Może to być pojedyncze słowo, całe zdanie, cytat lub fragment piosenki czy filmu. Kolejne osoby wybierają spośród swoich kart po jednej pasującej do słów Bajarza, a następnie wszystkie obrazki są tasowane. Zadaniem graczy jest odgadnięcie, który obrazek był tym pierwszym.

Wprowadzenie do Dixit

Dixit od firmy Rebel to wyjątkowa gra rodzinna, która wciągnie cię w świat magii, kreatywności i wyobraźni. Wciel się w rolę artysty, narracyjnego mistrza i detektywa, korzystając z ilustrowanych kart, by opowiadać bajki i zagadki. Dixit to mieszanka sztuki, emocji i interakcji, która zachwyci graczy w każdym wieku.

Magia ilustracji i kreatywność

Głównym elementem Dixit są tajemnicze karty, każda zawierająca piękne ilustracje pełne symboli i znaczeń. W trakcie rozgrywki gracze wybierają karty z własnej talii i używają ich jako podstawy do opowieści, haseł lub zagadek. Wyobraźnia jest tutaj kluczem do sukcesu, a ilustracje stymulują kreatywność, pozwalając każdemu odkryć własną wyjątkową historię.

Prosta rozgrywka

Dixit oferuje prostą, ale głęboką mechanikę rozgrywki, która sprawia, że gra jest przystępna dla całej rodziny. W trakcie swojej tury, gracz wybiera jedną z kart z ręki i podaje do niej hasło, zagadkę lub opowieść. Pozostali gracze wybierają karty z własnych talii, które ich zdaniem najlepiej pasują do podanej wskazówki. Następnie karty są odkrywane, a zadaniem graczy jest odgadnięcie, która karta została podana przez aktywnego gracza.

Źródło: oficjalny opis gry, wydawca

Gra logiczna, Calico (Lucky Duck Games)

Ta piękna gra kafelkowa dostarcza intelektualnej rozrywki na najwyższym poziomie, rozgrzewając do czerwoności zwoje mózgowe. Gra spodoba się zarówno grającym rodzinom, jak i wymagającym graczom.

Zadanie gracza

Zadaniem graczy będzie uszycie wygodnego i dobrze wyglądającego kocyka dla swoich kotów. Gracze używają do tego kafelków przedstawiających skrawki materiału w różnych kolorach i wzorach i umieszczają je na swojej planszetce. Gracze starają się ułożyć materiały w takie wzory, by przyciągnąć uwagę najbardziej milusińskich kotów i dobrać taką kolorystykę, by dopasować do niej fikuśne guziki.

Proste zasady!

W swoich ruchu wybierasz jeden z dostępnych kafelków materiału i układasz go na swojej planszy. Konkretne wzory przyciągną koty, które zapewnią ci punkty zwycięstwa, podobnie jak doszyte guziki czy odpowiednie układy skrawków kocyka.

Każda rozgrywka jest unikalna!

Na początku każdej gry losujesz kombinację zadań do wykonania: Kafelki projektów, kafelki kotów z ich preferowanymi układami oraz wzory jakie będą punktowane w danej grze. Dzięki temu każda rozgrywka jest niepowtarzalna.

Osiągnięcia i scenariusze!

Gra oferuje gotowe scenariusze rozgrywek i osiągnięcia. Możesz próbować spełniać kolejne cele i zaznaczać swoje postępy na specjalnym arkuszu w instrukcji.

Źródło: oficjalny opis gry, wydawca

Gra planszowa Carcassonne, druga edycja

Usiądź z przyjaciółmi przy stole i wspólnie zacznijcie budować z niewielkich żetonów łąki, twierdze, całe miasta i drogi, rywalizując między sobą o przejęcie kontroli nad co bardziej atrakcyjnymi lokacjami. Sprytne zagranie może pozbawić rywala możliwości ukończenia ogromnego miasta lub pozwoli Ci przejąć kontrolę nad wielką łąką.Na czym to polega?

Gracze wyciągają losowe elementy planszy i kładą na stole, układając przy sobie tak, aby stworzyć nowe zamki, rzeki, łąki. Gdy stworzysz nowy obiekt, możesz przejąć nad nim kontrolę. Im więcej żetonów znajduje się na stole, tym obiekty robią się większe, ogromne nawet, czasem się łączą.

W chwili gdy dany obiekt zostaje ukończony - jak miasto lub droga - osoba kontrolująca go otrzymuje punkty, a znacznik kontroli wraca do gracza. Należy jednak uważać, by nagle nie odkryć, że wszystkie nasze znaczniki kontroli zostały rozstawione na planszy w nieukończonych obiektach! W takiej sytuacji nie mamy możliwości zdobywania kolejnych punktów!

Celem gry jest zebranie jak największej liczby punktów na koniec gry, gdy skończą się żetony, które można układać na stole.

  • Carcassonne to jedna z prawdziwych gier familijnych - prawdziwych, czyli takich, przy których nie nudzą się dzieci, rodzice i dziadkowie, taka, z którą każde pokolenie sobie poradzi i, co najważniejszej, która spodoba się praktycznie każdemu.
  • Ta gra to idealny sposób na spędzenie czasu z rodziną! Urodziny cioci, obiad świąteczny... zaczyna wiać nudą albo chcesz zrobić coś naprawdę fajnego z rodziną?! Zagrajcie w Carcassonne!
  • Carcassonne to świetna gra na przełamanie pierwszych lodów w nieznajomym otoczeniu. Jak każda dobra i prosta planszówka potrafi znaleźć wspólny mianownik dla każdej grupy ludzi

Źródło: oficjalny opis gry, wydawca

Gra planszowa Sagrada (FoxGames)

Pomóż dokończyć budowę jednej z najbardziej epickich konstrukcji, jakie widział świat! Twoim zadaniem będzie stworzenie efektownego witrażu w legendarnej bazylice Sagrada Familia. Wybierz odpowiednie kostki i ułóż z nich witraż, który zapewni najwięcej punktów zwycięstwa.

Wprowadzenie do gry Sagrada

Sagrada to fascynująca gra planszowa, która przenosi graczy do magicznego świata, w którym muszą tworzyć wspaniałe witraże. Inspiracją dla gry jest monumentalna bazylika Sagrada Familia w Barcelonie, zaprojektowana przez słynnego architekta Antoniego Gaudi'ego. Gracze będą rywalizować o tytuł najlepszego artysty witrażu, wykorzystując piękne, przezroczyste kostki i starając się ułożyć wzory, które zachwycą zarówno ich samych, jak i ich przeciwników.

Interakcje społeczne i dynamika rozgrywki

Sagrada to nie tylko gra planszowa, ale również wyjątkowy sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi i rodziną. Wspólna rywalizacja i zabawa przy tworzeniu witraży prowadzi do niezapomnianych interakcji społecznych. Można się śmiać z błędów, podziwiać kreatywne rozwiązania przeciwników i cieszyć się z osiągniętych sukcesów. Dynamika rozgrywki sprawia, że czas mija bardzo szybko, a emocje sięgają zenitu w ostatnich rundach, kiedy to każdy ruch może zadecydować o zwycięstwie.

Cel gry i zasady

W Sagradzie każdy gracz przyjmuje rolę artysty witrażu, starając się ukończyć swoje dzieło i zdobyć jak najwięcej punktów. Każdy z uczestników otrzymuje planszę reprezentującą okno bazyliki, na której umieszczać będą różnokolorowe, przezroczyste kostki. Gracze wybierają kostki z puli ogólnodostępnych lub z tajnych zestawów, które dają im możliwość układania unikatowych wzorów. Jednak istnieją pewne ograniczenia, które sprawiają, że gra jest wyjątkowo strategiczna i wymagająca od uczestników doskonałego planowania.

Źródło: oficjalny opis gry, wydawca

Planszówki z PRL. QUIZ. W te gry graliście w dzieciństwie! Pamiętacie ich zasady?

Pytanie 1 z 10
Gra, w której podnosimy kolorowe patyczki bez dotykania innych patyczków to...