Zdjęcie ilustracyjne - Pompeje

i

Autor: Canva

Nauka

Sztuczna inteligencja odczytuje zwęglone zwoje z Herkulanum. Jak to możliwe?

2023-10-19 15:49

Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji naukowcy mogą odczytać zwęglone przez wybuch wulkanu. Potężny wybuch Wezuwiusza zniszczył Pompeje i pokrył gorącym wulkanicznym pyłem wiele okolicznych miast. Pod popiołem odnaleziono wiele artefaktów z przeszłości jak np. zwoje. Wcześniej ich odczytanie nie było możliwe, ale teraz to się zmieni dzięki sztucznej inteligencji!

Spis treści

  1. Kiedy wybuch wulkanu zniszczył Pompeje?
  2. Sztuczna inteligencja odczytuje zwoje z Herkulanum

Kiedy wybuch wulkanu zniszczył Pompeje?

Potężny wybuch Wezuwiusza miał miejsce w 79 roku naszej ery. Wulkan zniszczył Pompeje zabijając ok. 2 tysięcy osób i na wiele setek lat pogrzebał okolice pod grubą warstwą popiołu. Archeolodzy odkryli w okolicy wulkanu nie tylko ciała ofiar, ale wiele cennych artefaktów. Podczas erupcji wulkanu zostały zniszczone nie tylko Pompeje, ale również położone w sąsiedztwie Herkulanum. Chociaż wydaje się to niemożliwe, to dzięki sztucznej inteligencji naukowcy są coraz bliżej odczytania starożytnych zwojów znalezionych w willi w Herkulanum. Znalezione zwoje były zwęglone i wydawać się mogło, że nie ma możliwości ich odczytania, aż do teraz.

Sztuczna inteligencja odczytuje zwoje z Herkulanum

Zwoje znalezione w bogatej willi zachowały się w formie zwęglonych rulonów. Na przestrzeni wieków udało się odnaleźć ponad 1800 tzw. zwojów z Herkulanum. Większość z nich jest przechowywana w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu. W kolekcji są setki tekstów ze starożytnej biblioteki rzymskiego obywatela. Był to najprawdopodobniej Lucius Kalpurniusz Piso Cezonin, konsul rzymski i teść Juliusza Cezara. Odczytywanie zapisanych na zwojach tekstów odbywa się w ramach tzw. Wyzwania Wezuwiusza. Konkurs ten został ogłoszony w marcu 2023 roku i skierowany jest do zespołów naukowych specjalizujących się w tworzeniu i trenowaniu modeli uczenia maszynowego. Skany 3D dwóch zwojów oraz opracowany algorytm zostały udostępnione uczestnikom, którzy mają za zadanie je odczytać. Nagroda główna wynosi aż 700 tys. dolarów i zostanie przyznana zespołowi, który do końca 2023 roku odczyta cztery akapity tekstu z wewnętrznych warstw zwojów. W październiku 2023 roku ogłoszono pierwszych zwycięzców Wyzwania Wezuwiusza (Vesuvian Challenge). Luke Farritor, student z University of Nebraska–Lincoln oraz Youssef Nader z Free University of Berlin. Za pomocą sztucznej inteligencji i praktycznie w tym samym momencie natrafili na to samo greckie słowo ze zwoju oznaczające kolor „fioletowy”. W związku z tym, że Farritor był szybszy, otrzymał nagrodę w wysokości 40 000 dolarów, natomiast Nader jako drugi 10 000 dolarów. Nagroda główna wciąż pozostaje do zdobycia, a w konkursie bierze udział wiele zespołów i osób z całego świata.

QUIZ z historii Polski. Wstyd nie znać tych dat!

Pytanie 1 z 10
W którym roku odbył się chrzest Polski?
Kongres 590 2021: Grzegorz Napieralski: sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie?