Smoki istniały przed dinozaurami? Nowe odkrycia naukowców!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Ciekawostki

Smoki istniały przed dinozaurami? Nowe odkrycia naukowców!

2023-05-12 12:43

Skamieniałości Crassigyrinus scoticus znane są naukowcom od prawie dekady, jednak do teraz jedynie spekulowano nad tym, jak mógł wyglądać. Teraz wiemy już, że stworzenie, które zamieszkiwało naszą planetę na kilkadziesiąt milionów lat przed tym, jak pojawiły się na niej dinozaury było... ogromne! Czy to właśnie on był prawdziwym smokiem?

Naukowcy z Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie (UCL) podjęli się ponownej rekonstrukcji głowy sworznia, które żyło na Ziemi kilkadziesiąt milionów lat przed pojawieniem się dinozaurów. Crassigyrinus scoticus tłumaczy się z łaciny jako „gruba kijanka” ale okazuje się, że nie był do niej tak podobny, jak początkowo sądzono.

Czworonóg spokrewniony jest z pierwszymi stworzeniami, które wyszły na ląd. Potwór żył najprawdopodobniej na bagnach, które kiedyś rozpościerały się na terenach dzisiejszej Szkocji i Ameryki Północnej. Naukowcy wykorzystali szczątki czterech znalezionych stworzeń i na ich podstawie stworzyli prawdopodobny wygląd zwierzęcia. Nie da się ukryć, że swoimi rozmiarami, gigantycznymi szczękami i zębiskami przypominało najbardziej smoka. Nie chodzi nam jednak o potwory latające na niebie niczym z Gry o Tron, a te, o których możemy czytać w książkach fantasy inspirowanych orientem ("Dziewczyna, która skoczyła do morza", "Sześć szkarłatnych żurawi"). Również tamte stworzenia są silnie powiązane z wodą. By dostrzec podobieństwo wystarczy spojrzeć na poniższy obrazek.

Najważniejsze kobiece albumy rockowe wszech czasów

Crassigyrinus scoticus zdaniem naukowców najbardziej w swoim zachowaniu przypominał dzisiejsze krokodyle. Mógł na mokradłach polować na swoje ofiary z wody. W czaszce posiadał nietypowe wgłębienie, a badacze podejrzewają, że musiało ono odpowiadać za specjalne zmysły zwierzęcia. Mogło ona na przykład wyczuwać najdrobniejsze drgania wody. Ponadto posiadał wielkie oczy, które pozwalały mu na doskonałe widzenie w wodzie.

Swoje odkrycie udostępniła światu Laura Porro, główna autora badań opublikowanych w czasopiśmie „Journal of Vertebrate Palaeontology”.

QUIZ fana fantasy. Czy dopasujesz bohatera do filmu lub ksiażki, z której pochodzi?

Pytanie 1 z 10
Kaz Brekker to bohater książki: