Paris Major 2023: czas na Majora! Zasady rozgrywek i fazy turnieju

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

CS:GO

Paris Major 2023: czas na Majora! Zasady rozgrywek i fazy turnieju

2023-05-12 13:35

Na przestrzeni lat zasady Majora mocno się zmieniały. Początkowo bazowano na formacie grupowym, lecz z czasem dostrzeżono, iż jest on względnie nudny i niesprawiedliwy, bowiem zbyt bardzo dzielił całą stawkę. W 2017 roku przemodelowany został system do wariantu, który w zasadzie utrzymał się do dziś i będzie aktywny również w przypadku BLAST.tv Major Paris 2023.

Od ELEAGUE Major 2017 obowiązują reguły bazujące na prostym schemacie. Zespoły zaczynają zmagania w jednej grupie, z której wyjście zapewnić sobie można trzema zwycięstwami. Trzy porażki wiążą się z kolei z odpadnięciem z rywalizacji. Początkowe pary są ustalane na podstawie zasad Valve. Potem zaś wszystko rusza płynnie wraz z bilansami. Zespoły o takim samym rezultacie grają ze sobą - np. 1-0 z 1-0, 0-1 z 0-1, 2-1 z 2-1 itd.

Tak więc każda drużyna może rozegrać od trzech do maksymalnie pięciu spotkań. Regularne mecze są rozgrywane w formacie BO1 - jednomapowy schemat pozwala na szybki postęp rywalizacji, a przy tym sprzyja niespodziankom, dając szansę słabszym zespołom, by zaskoczyć w krótszym meczu. Inaczej sprawy się mają w przypadku spotkań decydujących o awansie lub eliminacji. Te działają już na zasadach BO3 - każda drużyna wybiera swoją mapę, a ostatnia, decydująca zostaje wyłoniona na podstawie ich banów. To najbardziej typowa formuła obowiązująca na e-sportowej scenie CS:GO.

W 2018 roku liczbę uczestników Majora zwiększono z 16 do 24 drużyn. Tym samym odświeżono też format rozgrywek, dodając do niego fazę pretendentów. W niej swoją przygodę z Majorem zaczynają ekipy, które słabiej wypadły w kwalifikacjach i nie były w stanie zapewnić sobie wyżej notowanych miejsc. Faza pretendentów wyłania osiem składów, które dołączają do ósemki domyślnie rozstawionej w wyższej fazie legend. To właśnie od niej rozpoczyna się gra o świeczkę. Można powiedzieć więc, że faza pretendentów na swój sposób przesiewa słabsze drużyny, lecz nie zawsze tak to funkcjonuje. Dowodem na to są podejścia Cloud9 z ELEAGUE Boston Major 2018 i Outsiders z IEM Rio Major 2022. Obie ekipy zaczynały właśnie od pierwszego etapu, a mimo to finalnie zdołały wygrać cały turniej.

W fazie pretendentów i legend obowiązują zasady bilansu, które zostały opisane powyżej. Przez część legend przechodzi osiem drużyn. Trafiają one do play-offów, gdzie zaczynają się reguły drabinki - ćwierćfinały, półfinały, a na koniec wielki finał. W tej części rywalizacji wszystkie mecze są rozgrywane na zasadach BO3. Tu już nie ma miejsca na błędy, gdyż każda porażka oznacza koniec przygody z Majorem.

W przypadku większości Majorów to właśnie play-offy są etapem, kiedy zawodnicy grają przed publicznością zgromadzoną w arenie na żywo. IEM Rio był pod tym względem wyjątkiem. Ogromne zainteresowanie Brazylijczyków skłoniło organizatorów do dopuszczenia kibiców na trybuny również i we wcześniejszych dniach zmagań.

Faza pretendentów BLAST.tv Major Paris 2023 będzie trwać do 8 do 11 maja.

Faza legend rozpocznie się 13 maja - 16 maja zakończy się jej część właściwa, a play-offy odbędą się między 18 a 21 maja.

Okręty NATO zacumowały w Szczecinie

BLAST.tv Major Paris 2023 - polska TRANSMISJA, HARMONOGRAM

Polską transmisję z BLAST.tv Major Paris 2023 zrealizuje zespół GAM3RS_X. Spotkania można oglądać na kanałach Piotra “izaka” Skowyrskiego i ESPORTNOW w serwisie Twitch. Turniej odbędzie się między 8 a 21 maja.

Partnerami polskiej transmisji BLAST.tv Major Paris są logitech G, LV Bet, WK Dzik, Adidas, BLIK, Antybaton, Pringles oraz KFC. Patronat medialny polskiej transmisji objął serwis Sport.pl z grupy Agora.

League of Legends: którą postacią jesteś? Sprawdź się w QUIZIE!

Pytanie 1 z 8
Który z duchów/demonów jest Twoim ulubionym?