Ekwinokcjum i Wiedźmin. Co mają ze sobą wspólnego? Kiedy jest równonoc jesienna 2023?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Wiedźmin

Kiedy jest równonoc jesienna 2023? Ekwinokcjum i Wiedźmin. Co mają ze sobą wspólnego?

2023-09-22 9:32

Gorące dni szybko przemijają. Już niebawem nadejdzie nowa pora roku. Kiedy jest równonoc jesienna 2023? Co wspólnego mają ze sobą książki Andrzeja Sapkowskiego i pierwszy dzień jesieni? Czym jest Ekwinokcjum i w jaki sposób warto je obchodzić? Odpowiedzi na wszystkie z tym pytań znajdziecie w naszym artykule!

Spis treści

  1. Ekwinokcjum i Wiedźmin. Co mają ze sobą wspólnego?
  2. Kiedy jest równonoc jesienna 2023?

Koniec lata to zawsze przykry moment. Chociaż jesienią cieszą nas grzyby, spacery wśród kolorowych liści, Halloween i dynie podawane na sto sposobów, to mimo wszystko wiemy, że przed nami kolejne zimne miesiące.

Ekwinokcjum i Wiedźmin. Co mają ze sobą wspólnego?

Velen to ekwinokcjum jesienne w świecie Wiedźmina, które przypada tak samo jak u nas - 23 września. Andrzej Sapkowski szczegółowo opisuje nam ten dzień w swojej książce Wieża Jaskółki, a to dlatego, że miały wtedy miejsce rzeczy straszne i ściśle powiązane z Ciri. Poniżej możecie przeczytać cytat, który pochodzi ze wspomnianej książki:

Jesienne Ekwinokcjum tegoż dziwnego roku przyniosło rozmaite znaki na niebie i na ziemi, które jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia niechybnie zwiastowały. Tuż przed północą zerwała się straszliwa zawierucha, zadął potępieńczy wicher, a pędzone po niebie chmury przybrały fantastyczne kształty, wśród których najczęściej powtarzały się sylwetki galopujących koni i jednorożców. Lelki dzikimi głosami wyśpiewywały konajączkę, zaskowyczała straszna beann'shie, zwiastunka rychłej i gwałtownej śmierci, a gdy przegalopował Dziki Gon i rozwiały się chmury, ludzie zobaczyli księżyc – malejący, jak zwykle w czas Zrównania. Ale tej nocy księżyc miał barwę krwi.

Nirvana - 5 ciekawostek o albumie "In Utero" | Jak dziś rockuje?

Kiedy jest równonoc jesienna 2023?

Równonoc to moment, w którym Słońce przechodzi przez jeden z dwóch punktów, w których ekliptyka przecina równik niebieski. Tegoroczna równonoc jesienna 2023 przypadnie w sobotę 23 września o godzinie 08:49. Przez kolejne pół roku Słońce będzie oświetlać krócej tę półkulę, a dłużej drugą.

Wiedźmin - QUIZ z książek. Kto to powiedział? Najlepsze cytaty z sagi Andrzeja Sapkowskiego

Pytanie 1 z 10
,,Gówno i kapusta zawsze w parze idą. Jedno popędza drugie. Perpetuum mobile.”