Kiedy jest Noc Kupały 2023? Tak dawniej świętowano pierwszy dzień lata!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Kiedy jest Noc Kupały 2023? Tak dawniej świętowano pierwszy dzień lata!

2023-06-21 10:56

Kiedy jest Noc Kupały 2023? Czym różni się od Nocy Świętojańskiej? Noc Kupały to dzień, który znamy z kart historii i literatury. Nasi przodkowie wierzyli, że z początkiem lata budziły się magiczne stworzenia, które grasowały po naszym świecie, aż do zimy. Tego dnia palono ogniska, tańczono i świętowano. Niektórzy wierzyli, że data ta była również magiczna, a na najwyższych górach spotkać można było biesiadujące czarownice!

Spis treści

  1. Noc Kupały - co to jest? Kiedy jest przesilenie?
  2. Kiedy jest Noc Kupały 2023?
  3. Noc Kupały - obrzędy, przesądy i zwyczaje Słowian
  4. Lato kalendarzowe i astronomiczne - kiedy się zaczyna?

Noc Kupały, Noc Świętojańska, Wianki, Przesilenie Letnie, Początek lata... Chociaż zamierzchłe, słowiańskie czasy już za nami, to wciąż popularny jest wśród młodych kobiet zwyczaj wicia, zakładania wianków, a na koniec dnia puszczania ich na wodę. Panowie - złowienie wianka ukochanej dziewczyny zapewniało huczne wesele! Co jeszcze trzeba wiedzieć o Nocy Kupały? Kiedy obchodzimy ją w 2023 roku?

Noc Kupały - co to jest? Kiedy jest przesilenie?

Noc Kupały, Wianki albo Noc Świętojańska, były czasem rozrywek i przygotowania się do nadejścia lata. Obchodzono je wszystkie z końcem wiosny, a powitanie lata musiało być huczne i radosne. Chrześcijański odpowiedni słowiańskiej Nocy Kupały to Noc Świętego Jana znana też jako Noc Świętojańska.

Kiedy jest Noc Kupały 2023?

Noc Kupały czyli najkrótszą noc w roku obchodzimy z 21 na 22 czerwca. Powinniśmy ją w tym roku świętować wieczorem i w nocy ze środy na czwartek. W jaki sposób? Oczywiście w gronie przyjaciół, przy ogniu, który według naszych przodków, miał odstraszać plączące się po świecie demony.

Noc Kupały - obrzędy, przesądy i zwyczaje Słowian

Święto było powitaniem lata i oddaniem czci siłom natury - żywiołom ognia i wody oraz płodności. Jest to też święto miłości, dlatego wiele osób kultywujących wiarę przodków traktuje Noc Kupały jako alternatywę dla Walentynek. Gdy Chrześcijaństwo zaczęło się rozprzestrzeniać w Europie, Kościół próbował walczyć z Nocą Kupały. Tradycje kupalne okazały się jednak zbyt silne. Dlatego powstała obchodzona mniej więcej w tym samym czasie (noc z 23 na 24 czerwca) Noc świętojańska. W X i XI wieku nazwę "Kupała" Kościół próbował wywodzić od słowa "kąpać", co miało nawiązywać do Jana Chrzciciela dokonującego chrztów poprzez rytualną kąpiel. Językoznawcy twierdzą jednak, że słowo to nie ma nic wspólnego z biblijną postacią. Wyraz kupała pochodzi najpewniej od indoeuropejskiego "kump", oznaczającego zbiorowość - święto obchodzono bowiem gromadnie. Obrzędy Nocy Świętojańskiej bezpośrednio nawiązują do zwyczajów starożytnych Słowian. Podczas święta rozpalało się ogniska, wokół których tańczyły dziewczęta. W płomienie wrzucano również zioła. Popularne było też skakanie przez ogień. Wszystko to miało zapewnić zdrowie, płodność i ochronę przed złymi mocami. Chrześcijaństwo dodało zwyczaj tradycyjnego święcenia wody.

Alpak Willy dostał nową nogę i poszedł przeglądać się w lustrze czy nadal jest piękny

Lato kalendarzowe i astronomiczne - kiedy się zaczyna?

Na półkuli północnej przesilenie letnie przypada 21 czerwca 2023. Lato kalendarzowe 2023 i lato astronomiczne 2023 rozpocznie się 21 czerwca i potrwa do 23 września. Najdłuższy dzień w roku 2023, wypada w pierwszy dzień lata, czyli w środę 21. czerwca.

Harry Potter: auror, magizoolog, uzdrowiciel - jaki magiczny zawód powinieneś wykonywać? QUIZ!

Pytanie 1 z 10
Twoja najlepsza cecha charakteru to: