Jakie obrazy zapadają nam w pamięć? Wyniki badań zaskakują

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Warto wiedzieć!

Jakie obrazy zapadają nam w pamięć? Wyniki badań zaskakują

2024-04-23 7:44

Jakie obrazy zapadają nam w pamięć? Okazuje się, że obrazy zapadające w pamięć to takie, na których nie ma chaosu. Ludzie, którzy je oglądają odnoszą też wrażenie, że poświęcili im więcej czasu – wynika z badania opublikowanego w Nature Human Behaviour.

Postrzeganie czasu jest cechą charakterystyczną ludzkiej świadomości, ale zdolność mózgu do śledzenia czasu i nadawania mu sensu jest nadal słabo poznana. Naukowcy z George Mason University (USA) przeprowadzili serię eksperymentów na 170 osobach, podczas których uczestnicy obserwowali różne obrazy. Następnie zostali oni poproszeni o ocenę, ile czasu - ich zdaniem - poświęcili na oglądanie konkretnych obrazów. Naukowcy połączyli te wyniki z modelem sieci neuronowej i odkryli, że konstrukcja obrazu i to, co przedstawia – wpływa na subiektywne odczucie czasu osoby oglądającej.

Zobacz też: Jakie auta lubią mężczyźni o cechach psychopatycznych i sadystycznych? Szokujące badanie naukowców

Jaki prezent dla fana Apple? Gadżety do iPhone, iPad, Macbook i wiele więcej!

Im przedstawiona na obrazie scena jest większa i bardziej przejrzysta, tym bardziej zapada w pamięć. Ludzie mają też wrażenie oglądając takie obrazy, że poświęcili im więcej czasu, niż to miało miejsce w rzeczywistości. Dokładnie odwrotnie jest natomiast w przypadku „zagraconych scen”, które dają oglądającemu poczucie chaosu.

Naukowcy twierdzą, że wyniki ich badań mogą dostarczyć nowych argumentów w dyskusji o powiązaniach między ludzkim wzrokiem, pamięcią i postrzeganiem czasu. Mogą też – zdaniem badaczy - podważyć ideę „wewnętrznego zegara biologicznego”, rozumianego jako indywidualny mechanizm doświadczania czasu.

Źródło: https://www.nature.com/articles/s41562-024-01863-2

Quiz. To najsłynniejsze obrazy na świecie! Czy potrafisz prawidłowo wskazać autora?

Pytanie 1 z 20
Na rozgrzewkę coś bardzo łatwego, czyli najsłynniejszy obraz świata. Kto jest autorem?
MonaLisa