ISS

i

Autor: ISS / NASA

Kosmos

ISS trafi na złom. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna spłonie w atmosferze Ziemi!

2023-09-29 16:16

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS zostanie zniszczona. NASA wystosowała już specjalne ogłoszenie, w którym informuje, że poszukuje firmy, która zajmie się budową statku, który zepchnie ich część ISS z orbity, aby resztki stacji spłonęły w atmosferze. Sprawdźcie, kiedy planowane jest zniszczenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Spis treści

  1. Stacja kosmiczna ISS
  2. NASA buduje kosmiczny holownik do zniszczenia ISS
  3. Kiedy planowane jest zniszczenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Stacja kosmiczna ISS

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS jest pierwszą stacją kosmiczną wybudowaną przy współudziale wielu państw. Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku, a pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000. Stacja składa się z 16 hermetyzowanych modułów, o łącznej objętości około 1000 m³. Są to moduły laboratoryjne, dokujące, śluzy i łączniki. Jednoczesne na stacji może przebywać siedmioro członków załogi. Od 1998 roku Międzynarodową Stację Kosmiczną obsługuje pięć agencji kosmicznych: Kanadyjska Agencja Kosmiczna, Europejska Agencja Kosmiczna, Japońska Agencja Badań Przestrzeni Kosmicznej, Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej oraz Państwowa Korporacja Kosmiczna Roscosmos, a każda z nich jest odpowiedzialna za zarządzanie i kontrolowanie udostępnianego sprzętu.

NASA buduje kosmiczny holownik do zniszczenia ISS

NASA poinformowała o tym, że wkrótce stacja zostanie zniszczona. Nie będzie to jednak łatwe, w związku z tym NASA złożyła zapytanie ofertowe dotyczące stworzenia „holownika kosmicznego” USDV, który posłuży do usunięcia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z orbity. NASA podkreśliła, że USDV będzie odpowiedzialny za deorbitację amerykańskiego segmentu stacji, ale nie podała szczegółów, w jaki sposób pozostali główni partnerzy międzynarodowi usuną swoje komponenty z orbity. W przyszłości Stany Zjednoczone planują przenieść swoją działalność na platformy będące własnością komercyjną i przez nią obsługiwane, aby zapewnić ciągły dostęp i obecność w przestrzeni kosmicznej na potrzeby badań, rozwoju technologii i współpracy międzynarodowej.

Kiedy planowane jest zniszczenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Nie podano jeszcze konkretnej daty, ale wiadomo już, że Stany Zjednoczone, Japonia, Kanada i kraje uczestniczące w ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) zobowiązały się do obsługi stacji do 2030 r., a Rosja co najmniej do 2028 r.