Zdjęcie ilustracyjne - wulkan

i

Autor: Canva

Ciekawostki

Gdzie wybuchł wulkan? Sprawdź, interaktywną mapę wulkanów

2024-02-09 16:12

O wulkanach mówi się zazwyczaj tylko, wtedy gdy dochodzi do potężnych i niespodziewanych erupcji jak wybuch wulkanu Fagradalsfjall na Islandii w 2021 roku. Nie oznacza to jednak, że erupcje wulkanów to rzadkość. Zobaczcie interaktywną mapę, na której sprawdzicie, gdzie wybuchł wulkan.

Spis treści

  1. Gdzie wybuch wulkan? - mapa
  2. Ile jest czynnych wulkanów na świecie?
  3. Gdzie jest najwięcej wulkanów?

Nazwa wulkan pochodzi od łacińskiego słowa Vulcanus, które oznaczało rzymskiego boga ognia. Wulkan to miejsce, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne i materiał piroklastyczny. Istnieje kilka rodzajów wulkanów, a niszczycielska siła ich wybuchów powoduje, że są to obiekty, którym bardzo dokładnie przyglądają się naukowcy z całego świata. By badać aktywność wulkaniczną na świecie, postanowiono stworzyć interaktywną mapę, na której zaznaczane są wybuchy wulkanów.

Gdzie wybuch wulkan? - mapa

Jeśli chcecie sprawdzić, gdzie wybuchają wulkany, to skorzystajcie z interaktywnej mapy wulkanów na stronie https://earthquakes.volcanodiscovery.com. Znajdziecie tam nie tylko dokładne informacje o tym, gdzie wybuchł wulkan, ale również jaka była siła jego erupcji i często towarzyszące im trzęsienia ziemi. To doskonałe źródło wiedzy, które aktualizowane jest na bieżąco.

Ile jest czynnych wulkanów na świecie?

Obecnie liczbę czynnych wulkanów szacuje się na około 800. Ponad połowa z nich znajduje się na obszarze lądowym. Ponadto można spotkać kilka tysięcy nieczynnych wulkanów na lądzie oraz kilkadziesiąt tysięcy pod wodą.

Gdzie jest najwięcej wulkanów?

Najwięcej czynnych wulkanów lądowych występuje w tzw. Ognistym Pierścieniu Pacyfiku, rozciągającym się wokół Oceanu Spokojnego. W tej strefie znajduje się ponad 90% czynnych wulkanów lądowych na Ziemi, z których najwyższy jest Ojos del Salado w Chile.

Poszukiwacze odkrywają tajemnicę wulkanu w Lubaniu

Co Wiesz o Górach Świętokrzyskich?

Pytanie 1 z 10
Na Łysej Górze znajduje się zespół klasztorny założony przez: