Zdjęcie ilustracyjne - moloch straszliwy

i

Autor: internet / Wikimedia commons

Zwierzęta

Fantastyczne zwierzęta. Kolczasty jaszczur, który ma sztuczną głowę i piję wodę z mgły!

2023-05-19 12:45

Ma skórę naszpikowaną ostrymi kolcami, potrafi pić wodę z mgły i nazywa się Moloch straszliwy. Przedstawiamy wam niesamowite zwierzę, które wyglądem przypomina małego kolczastego smoka. Moloch straszliwy to niezwykła jaszczurka, którą pokochają wszyscy wielbiciele opancerzonych gadów. Poniżej znajdziecie ciekawostki dotyczące tego uzbrojonego gada.

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć - Moloch straszliwy

Ta kolczasta jaszczurka wygląda jak by właśnie uciekła z walizki Newta Skamandera. Jeśli zastanawiacie się czy w naszym świecie żyją "fantastyczne zwierzęta" to odpowiedź brzmi na to pytanie brzmi "Tak", a ta jaszczurka to najlepszy przykład.

Moloch straszliwy (Moloch horridus) należy do tej samej rodziny co agama kołnierzasta. Jednak wygląd tej jaszczurki powoduje I pewnie niesamowite cechy sprawiają, że niewątpliwie jest to jedno z najdziwniejszych zwierząt świata.

Ciekawostki o kolczastej jaszczurce

Tarczki z ostrymi stożkowymi kolcami, które pokrywają całe ciało tego gada i mają za zadanie odstraszać drapieżniki. Najdłuższe kolce zlokalizowane są na głowie i tułowiu gada. Najmniejsze na brzuchu, kończynach i ogonie. To mechanizm obronny, który odstrasza i chroni jaszczurkę przed pożarciem. Nie ma wątpliwości, że ta jaszczurka może być bardzo trudna do połknięcia, zwłaszcza że w chwili zagrożenia, jaszczurka nadyma się jak balon, zwiększając swoje rozmiary. Na karku molocha znajduje się tzw. fałszywa głowa. Ten dodatkowy element służy dekoncentrowaniu potencjalnego przeciwnika.

Ta jaszczurka występuje wyłącznie w Australii na suchych i piaszczystych obszarach. W ciepłym i suchym klimacie ta jaszczurka nie ma jednak najmniejszego problemu z pozyskiwaniem wody. Moloch może napić się z mgły. Jest to możliwe dzięki jego skórze, którą pokrywają kanaliki o właściwościach i higroskopijnych, których zadaniem jest transportowanie wody z otoczenia prosto do pyska zwierzęcia. Dlatego moloch z łatwością zbiera wodę z rosę, deszczówki, a nawet z mgły.

Kolejną ciekawostką o tych jaszczurach jest fakt, że potrafi ona zmieniać kolor. Ciało samców ma kolor rdzawo-czerwony, natomiast samic – piaskowy. Gdy jaszczurka jest na słońcu, jej skóra blednie, dostosowując się do koloru jasnego piasku, natomiast chłodzi w cieniu, przyjmuje nieco ciemniejszy kolor. Co ciekawe, ciemnienie skóry następuje także, gdy zwierzę odczuwa lęk i niepokój.

Dorosły moloch straszliwy osiąga od 15 do 20 cm długości, przy czym ogon stanowi mniej niż połowę jego ciała. Dorosła jaszczurka waży od 70 do 90 gramów. Długość życia tego gada to od 15 do 20 lat.