Ciekawostki

Dziwne grzyby jak z horroru! Zobaczcie palce umarlaka i ząb diabła!

2023-10-16 16:27

Sezon na grzyby właśnie się rozpoczyna. Oprócz podgrzybków czy borowików w polskich lasach można spotkać dziwne grzyby o przerażającym wyglądzie jak np. place umarlaka czy ząb diabła. Niektóre grzyby wyglądają jak fragment scenografii z horroru, inne jak coś z obcej planety. Zobaczcie zdjęcia najdziwniejszych polskich grzybów!

Grzyby o nietypowym wyglądzie

Nie każdy lubi grzyby nawet po ugotowaniu. Śluzowate maślaki w occie u jednej osoby wywołują ślinotok, a u innych odrazę. Jeśli lubicie chodzić do lasu, to z pewnością zainteresuje was spis nietypowych polskich grzybów. Ich wygląd, a nawet zapach może przerażać, ale niewątpliwie są to okazy, którym warto zrobić zdjęcie, zwłaszcza że duża część z nich jest pod ścisłą ochroną i nie można ich zbierać ani niszczyć. Oto zestawienie najdziwniejszych grzybów, jakie można znaleźć w Polsce.

Dziwne grzyby:

  • Próchnilec maczugowaty, znany też jako "palce umarlaka"

Wielu grzybiarzy może przerazić znaleziony w lesie próchnilec maczugowaty. Próchnilec znany jest też jako "palce umarlaka" nie bez powodu, bo niewątpliwie grzyb ten budzi skojarzenia z palcami zombie. Nie jest jadalny, ale na pewno jest upiorny.

  • Okratek australijski, znany jako "palce diabła"

Okratek australijski wyróżnia się krwistoczerwoną barwą i nietypowym kształtem. Dla wielu fanów SF wygląda jak Demogorgon z serialu "Stranger Things", który próbuje przedostać się do naszego świata. Jak by tego było mało, jego zapach przypomina gnijące mięso. Jest bardzo rzadko spotykany gatunek, widywany m.in. w Górach Świętokrzyskich i Górach Sowich.

  • Kolczakówka piekąca, znana jako "ząb diabła"

Kolczakówka piekąca wygląda wyjątkowo odrażająco. Jej pofałdowany kapelusz o bladym kolorze pokryty jest krwistoczerwonymi kroplami wodnistej wydzieliny. Z daleka grzyb ten faktycznie może przypominać biały ząb, na którym zostały krwiste resztki pożartej ofiary. Jest to gatunek wymierający, podlegający ścisłej ochronie gatunkowej i jest niejadalna.

  • Lejkowiec dęty, znany "trąbką umarłych"

Te czarne grzyby, których kształt przypomina trąbkę, mają dosyć upiorną pospolitą nazwę związaną z historiami o chowaniu zmarłych razem z trąbkami, tak aby mogli w nie zadąć, gdyby okazało się, że zostali pochowani żywcem. Lejkowce są jadalne i ponoć nawet smaczne jednak ich wygląd nieco odstrasza.

  • Smardz jadalny

Osoby cierpiące trypofobiię z pewnością przerazi smardz jadalny. Ma on nieregularną strukturę złożoną ze skupisk niewielkich otworów o nieregularnych kształtach. Jest grzybem jadalnym i zachwyca swoim korzennym aromatem. Nie można ich zrywać w lasach, gdyż jest to gatunek chroniony.

  • Piestrzenica kasztanowata

Grzyb, który przypomina mózg lub dziwną kulistą narośl to trująca piestrzenica kasztanowata. Nieuważny grzybiarz może ją z jadalnym smardzem.

  • Pierścieniak grynszpanowy

Niebieski grzyb, którego możemy spotkać w naszych lasach to pierścieniak grynszpanowy. Ten błękitny grzyb wygląda jak wyjęty prosto z Avatara. Grzyb ten pokryty warstwą niebiesko-zieloną lub sinozieloną warstwą śluzu, w którym można zauważyć białe łuseczki. Jest to grzyb jadalny, chociaż nie posiada wyraźnego smaku. Zanim, jednak dodamy go do dania, należy pamiętać o zdjęciu skórki z kapelusza.

  • Purchawka czarniawa

Ta pokryta licznymi, dużymi kolcami purchawka nie wygląda apetycznie, ale zaskakująco młode purchawki tego gatunku są jadalne. Ten gatunek purchawki szybko staje się nieprzydatny do spożycia ze względu na nieprzyjemny zapach, jaki wydzielają starsze grzyby.

  • Soplówka jeżowata

Soplówka jest rzadko spotykana w Polsce. Rośnie głównie na pniach buków i dębów, można ją zobaczyć w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. To bardzo ciekawy grzyb przypominający białe, futrzaste stworzenie, które przyczepiło się do drzewa. W Polsce jest gatunkiem wymierającym, natomiast w Japonii i Chinach jest lubianym i uprawianym grzybem spożywczym, który ponoć smakuje jak owoce morza.

  • Gwiazdosz frędzelkowany

To grzyb niejadalny, który kojarzyć się może niektórym z jajami z Obcego lub czymś równie nieprzyjemnym z innej planety. Dojrzałe okazy tego grzyba pękają na kształt gwiazdy, odsłaniając kulisty środek. Ten grzyb rośnie w lasach iglastych, mieszanych i liściastych.

  • Próchnilec gałęzisty

Próchnilec rośnie na martwych pniach drzew liściastych i przypomina małe rogi bądź powykrzywiane gałązki. Można go spotkać w lesie przez cały rok. Jest niejadalny.