Día de Muertos 2023. Kiedy jest? Co warto wiedzieć o Meksykańskim święcie zmarłych?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Ciekawostki

Día de Muertos 2023. Kiedy jest? Co warto wiedzieć o meksykańskim święcie zmarłych?

2023-10-31 9:45

Halloween 2023 zbliża się wielkimi krokami. Wielu z nas czeka na ten niezwykły i kolorowy dzień. Warto jednak poznać również inne zwyczaje i obrzędy, które związane są ściśle ze świętem zmarłych. Kiedy jest Día de Muertos 2023? Co warto wiedzieć o meksykańskim święcie zmarłych? Sprawdźcie już teraz w naszym artykule!

Spis treści

  1. Día de los Muertos – co to? Kiedy jest Día de Muertos 2023?
  2. Día de Muertos - symbol La Calavera Catriny
  3. Día de los Muertos – zwyczaje, tradycje i obrzędy

Día de los Muertos – co to? Kiedy jest Día de Muertos 2023?

Meksykańskie święto zmarłych Día de los Muertos podobnie jak Halloween, jest czasem radosnym. Obchodzone jest mniej więcej w tym samym czasie, bo 1 i 2 listopada. Dusze zmarłych należy wtedy przywitać i wskazać im drogę do domu. Święto ma wiele swoich charakterystycznych elementów, które na pierwszy rzut oka odróżniają je od wszystkich innych obchodów ku czci zmarłych na świecie. Día de los Muertos w 2023 roku obchodzić będziemy w środę i czwartek 1 i 2 listopada 2023.

Święto Światła w Bydgoszczy

Día de Muertos - symbol La Calavera Catriny

Día de Muertos  czyli ,eksykańskie święto zmarłych jest czasem poważnym, chociaż obchody są bardzo radosne. Daleko mu jest od znanej z Polski atmosfery smutku i nostalgii. Najważniejszym, kulminacyjnym momentem Día de los Muertos jest noc z 1 na 2 listopada nie zaś z 31 na 1 listopada. Na cmentarzach gromadzą się wtedy rodziny i przyjaciele, by wspominać zmarłych. Towarzyszy temu muzyka, światła i zabawa. Nie dziwi też nikogo obdarowywanie się cukrowymi calaveras, które mają przypominać o zbliżającej się śmierci. Meksykanie w przeciwieństwie do wielu innych narodów nie boja się jej lecz traktują jako naturalną kolej rzeczy z którą się należy oswoić.

Z Meksykiem i Día de los Muertos kojarzą się wszystkim również słynne czaszki malowane na twarzach, jak i przedmiotach. To symbol La Calavera Catriny czyli tamtejszej Śmierci we własnej osobie. To właśnie jej oblicze malowane jest przez meksykanów na twarzach w czasie kolorowej parady.

Día de los Muertos – zwyczaje, tradycje i obrzędy

Nie może być Día de los Muertos bez słodkiego pieczywa, które najczęściej wykonywane jest z dwoma przecinającymi się wałeczkami ciasta. Przypominać mają dwie skrzyżowane ze sobą kości. Jaką nazwę nosi ten wypiek? To oczywiście Pan De Muerto czyli Chlebek Zmarłych. Początki tej tradycji mogą pochodzić nawet do Azteków! Oni to dla swoich bogów i zmarłych, piekli figurki z amarantusowego ciasta. Chlebki kupić można w okolicach 1 listopada w piekarniach i cukierniach.

Ofredna to natomiast ołtarzyk budowany ku czci zmarłych. To na niem znaleźć musi się Pan De Muerto oraz między innymi sól, wizerunek świętego i zdjęcie zmarłego. Ofrenda ma kilka stopni ale zwyczajowo jest to 7 czyli tyle, ile poziomów dusza zmarłego musi pokonać, aby zaznać spokoju w zaświatach.

Halloween 2023. QUIZ - co wiesz o święcie duchów? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 11
Skąd wzięła się nazwa Halloween?