Andrzejki 2023 - data. Kiedy wieczór wróżb? Jaka jest jego magiczna historia?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Wydarzenia

Andrzejki 2023 - data. Kiedy wieczór wróżb? Jaka jest jego magiczna historia?

2023-11-29 8:24

Andrzejki często są określane mianem ostatków, bo dla katolików stanowią ostatnią okazję do hucznej zabawy przed okresem adwentu. Nie wiele osób jednak wie, że prawdopodobnie były one obchodzone już w starożytnej Grecji! Kiedy są Andrzejki 2023? Jak je obchodzić i jaka jest historia tego święta? Więcej dowiecie się w tym artykule!

Niektórzy uważają, że historia Andrzejek sięga jeszcze starogermańskiego święta ku czci Freyra - boga miłości, płodności i bogactwa. Inni, że święto to wywodzi się Grecji. Wiadomym jest z pewnością, że pierwsze informacje o obchodach Andrzejek w Polsce pochodzą  z połowy XVI wieku. Nie były to jednak jedynie wesoły wróżby o charakterze matrymonialnym. Do magii w tym dniu podchodzono bardzo poważnie. Dopiero z czasem stały się zabawą i okazją do tańców i śmiechu. Jak mawia stare przysłowie - ''Na noc św. Andrzeja dziewkom z wróżb nadzieja".

W Polsce do dziś popularne są niektóre z wróżb:

  • Lanie wosku
  • Ustawianie butów panieńskich w stronę drzwi (,,której but na progu stanie, pierwsza panna na wydanie"),
  • Obieranie jabłek ze skórki i rzucanie skórek za siebie, by utworzyły inicjał imienia ukochanego

Dawniej w andrzejkowy wieczór wokół domów rozpalano również ogniska, które miały przegonić złe duchy.

"Harry Potter". Fred i George Weasley po latach. Tak dziś wyglądają rudowłosi żartownisie z kultowej serii filmów: James i Oliver Phelps

Andrzejki 2023 - data. Kiedy wieczór wróżb?

Andrzejki obchodzić będziemy tradycyjnie w wigilię dnia świętego Andrzeja, czyli w nocy ze środy 29 listopada na czwartek, 30 listopada. Wiele osób popełnia błąd i zabiera się do wróżenia o dzień za późno! Warto zatem pilnować daty, by nasze starania nie poszły na marne!

Harry Potter QUIZ: z której części pochodzi ten cytat? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
"Nie żałuj umarłych, Harry, żałuj żywych, a przede wszystkim tych, którzy żyją bez miłości."