VR

i

Autor: Canva

10 najważniejszych wydarzeń w nerdowym świecie! Podsumowanie gier, książek, filmów i wiele więcej z 2023 r.

2023-12-18 15:55

Rok 2023 obfitował w wiele ciekawych premier, wydarzeń oraz sukcesów, które z pewnością każdy Nerd chciałby poznać lub utrwalić przed 2024 r. W tym artykule postanowiliśmy przypomnieć wam najważniejsze wydarzenia ze świata e-sportu, gier, książek, filmów, seriali, anime, technologii oraz social mediów.

Spis treści

  1. E-sport
  2. Filmy
  3. Seriale
  4. Gry
  5. Anime
  6. Social Media
  7. Technologia
  8. Książki

W każdym roku możemy zachodzić w głowę, co było najważniejszym wydarzeniem dla prawdziwych Nerdów, a jak wiadomo, ta kategoria jest całkiem obszerna i nierzadko ciężko wybrać w niej najważniejszą rzecz. Prawdopodobnie każdy z nas ma w sobie cząstkę, która idealnie wpisze się w nasze podsumowanie 2023 roku z Nerdowego świata. Od e-sportu, gier, filmów, po social media, technologie i anime. W tym zestawieniu każdy znajdzie coś dla siebie!

E-sport

Ekspansja polskich trenerów w CS2 oraz 4 tytuł Worlds dla T1 i Fakera

CS2

Co to był za rok w świecie e-sportu, można byłoby spytać jeszcze przed wkroczeniem w 2024 r. Fani rozgrywek kompetytywnych nie tylko weszli w nową erę Counter Strike'a, ale też mogli obejrzeć jedne z najlepszych Mistrzostw Świata Worlds w League of Legends.

Zacznijmy jednak od CS2 oraz ekspansji polskich trenerów. Żeby rozpocząć tę drogę, trzeba cofnąć się jeszcze do CS:GO oraz formacji ENCE, z którą Jakub "Kuben" Gurczyński osiągnął niesamowite sukcesy na początku 2023 roku.

Można tutaj użyć stwierdzenia, Kuben rozpoczął, a NEO zamknął 2023 rok w CS2. Filip "NEO" Kubski wraz z FaZe Clan w zaledwie parę miesięcy od startu nowej wersji Counter-Strike'a stał się najprawdopodobniej jednym z najlepszych trenerów na świecie.

Ostatnim z byłych graczy legendarnej złotej piątki z Virtus Pro jest Wiktor "Taz" Wojtas, który niespodziewanie jeszcze przed 2024 rokiem wkroczył w szeregi G2 Esports, ostatnich zwycięzców Intel Extreme Masters 2023 w CS:GO.

League of Legends

No dobrze, ale czy fani League of Legends mogli narzekać na nudę? Oczywiście, że nie. Prócz mnóstwa zawirowań transferowych, w tym odejścia Rekklesa do T1, oglądaliśmy niesamowite Mistrzostwa Świata Worlds. Przed swoją publicznością w Korei Południowej, Lee „Faker” Sang-hyeok, Midlaner T1 przypieczętował 4-mistrzostwo świata, stając się niepodważalną ikoną gry Riot Games.

Filmy

Oppenheimer — niezapomniane przeżycie i kwintesencja geniuszu Christophera Nolana

Dobrych filmów w 2023 roku nie zabrakło, jednak my postanowiliśmy wyróżnić poruszającą, zmuszającą do refleksji, ekranizację wydarzeń historycznych w reżyserii Christophera Nolana, Oppenheimer. Ponad 2-godzinny seans opowiadający początek prac geniusza, Juliusa Roberta Oppenheimera wciska w fotel i rozjaśnia nam proces powstawania najprawdopodobniej najgroźniejszej broni na świecie.

Seriale

Odejście Henry'ego Cavill'a z Wiedźmina i One Piece — pierwsza udana ekranizacja anime

Słodko-gorzki był to rok dla polskich fanów Wiedźmina. Niestety, ale od serialu na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego odłączył się najprawdopodobniej jedyny pozytywny element, kiedy myślimy o przygodach Geralta z Rivii w produkcji Netflix — Henry Cavill. Co przyniesie przyszłość oraz czy Liam Hemsworth godnie zastąpi brytyjskiego aktora? Przekonamy się w 2024 roku.

Fani anime doświadczyli w tym roku rzeczy niemożliwe, mianowicie udanej ekranizacji, co ciekawe Netflixa, japońskiego serialu animowanego One Piece. Chociaż ten miał kilka niedociągnięć, o których wspominaliśmy w jednym z artykułów, tak z pewnością jest to dobry krok w stronę nowych, jak i zagorzałych fanów Anime.

Gry

Zwiastun GTA VI

Jak co roku, w świecie gier dzieje się mnóstwo. Od udanej premiery God of War Ragnarok, przez niesamowitą opowieść ze świata Marvel's Spider-Man 2, aż po kosmiczną eksplorację ze Starfield'em. Pewnie już na samym początku nie wymieniłem gry, która jest waszą ulubioną, ale nie mam wątpliwości, że zgodzicie się ze mną, co tak naprawdę zgarnęło całą uwagę graczy w 2023 roku. Mianowicie pierwszy oficjalny zwiastun Grand Theft Auto VI. Produkcja Rockstar Games była tym, na co fani czekali od niemalże dekady i wreszcie w 2025 roku przyjdzie im sprawdzić nową przygodę Lucii i Jasona!

Anime

Finał Attack on Titan

Żadnych niespodzianek, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenie w świecie Anime! Ostatni odcinek Attack on Titan (sezon 4, część 3) podbił internet premierą 4 listopada. Pomimo kontrowersji, ostatniego sezonu, który trwał trzy lata i wywołującego podziały zakończenia mangi, współczesny klasyk Hajime Isayamy w końcu otrzymał takie zakończenie, na jakie zasługiwał.

Social Media

Twitter/X - Umarł król, niech żyje król. Musk vs. Zuckerberg w klatce MMA

Chociaż na social mediach nieustannie dzieje się coś ciekawego, tak prócz akcji z gaśnicą w polskim sejmie zdecydowanie na uwagę zasługuje postać Elona Muska oraz jego projektu X. Ten podbił również Twittera, który wraz z 2023 roku oficjalnie przestał istnieć i został przeistoczony w platformę X. Oczywiście nie obeszło się bez kontrowersji, sporu Elona Muska z Mark Zuckerberg, którzy swoją sprzeczkę chcieli rozwiązać w oktagonie. Dokładnie tak, dwóch miliarderów w klatce MMA. Co ciekawe, to może się ziścić w 2024 roku!

Technologia

PlayStation 5 Slim

Oczywiście tutaj moglibyśmy wymieniać: nowy iPhone, Samsung, nowe karty graficzne, procesory i wiele więcej. W 2023 roku show skradła jednak nowa wersja konsoli Sony, PlayStation 5 Slim. Niestety, słowo skradła, nie ma nic wspólnego z dobrym odzewem. Konsola nie doczekała się żadnego usprawnienia, a jedynie małej korekty w sferze bocznych paneli, które teraz są mniejsze.

Książki

Andrzej Sapkowski porusza świat. Zapowiada kontynuacje Wiedźmina

Data premiery nowej książki oficjalnie owiana jest jeszcze tajemnicą. Andrzej Sapkowski miał jednak w Wiedniu zdradzić, że polska wersja nowego Wiedźmina ukazać ma się już pod koniec 2024 roku! W wersji angielskiej książka zadebiutuje w zagranicznych księgarniach dopiero na początku roku 2025.

Kijem sznurkiem i pędzlem wypełnia swój czas

Wiedźmin QUIZ: Którego z wiedźminów bardziej przypominasz?

Pytanie 1 z 9
Czy potrafiłbyś stanąć w obronie kogoś nieznajomego na ulicy?