zdjęcia

Rekordowa aukcja. Zawrotna kwota za nowego Poloneza

Aukcję fabrycznie nowego FSO Poloneza śledziło wielu miłośników motoryzacji. Można mówić o rekordowej cenie, ponieważ samochód z 1989 roku i przebiegiem wynoszącym zaledwie 33 kilometry, sprzedano w 2023 roku za 115 tys. zł.

Spis treści

  1. Polonez na aukcji. Nowy samochód wylicytowano za ponad 100 tys. zł
  2. Milion egzemplarzy Poloneza

Polonez na aukcji. Nowy samochód wylicytowano za ponad 100 tys. zł

Tę aukcję śledziło wielu fanów motoryzacji. Trwała blisko miesiąc, ale najwięcej emocji wzbudziły ostatnie dni. Cena zmieniała się co kilka godzin, by w środę 12 lipca 2023 r. o godzinie 18 licznik wskazał dokładnie 115 tys. złotych. Licytację wygrał "Oferent nr 120".

Na aukcję trafił fabrycznie nowy FSO Polonez 1.5 SLE z 1989 roku (silnik o poj. 1.5, 82 KM, napęd na tył). Samochód miał wówczas zaledwie 33 kilometry przebiegu i był niezarejestrowany. Mimo że został wyprodukowany aż 35 lat temu, jego stan jest nienaganny - fotele i kanapa przykryte są folią, na karoserii błyszczy się czerwony lakier.

- Auto w stanie fabrycznym, nigdy nierejestrowane, całe swoje życie przestało w garażach, najpierw u pierwszego właściciela, a potem u kolekcjonera - wyjaśniał w rozmowie z PAP dyrektor sprzedaży domu aukcyjnego Ardor Auctions Mateusz Kazula. - Podejrzewamy, że było kupione w celach inwestycyjnych. To był 1989 rok, czasy były niepewne, okres transformacji ustrojowej, szalejąca inflacja, to miał być rodzaj lokaty - dodał, zaznaczając, że unikatowość tego Poloneza polega również na tym, że nigdy nie został zarejestrowany.

Poloneza sprzedawał Ardor Auctions, czyli, jak czytamy w opisie firmy, "pierwszy i jedyny w Polsce dom aukcyjny zajmujący się samochodami klasycznymi i zabytkowymi" z siedzibą w Warszawie. W swojej ofercie ma dziesiątki samochodów, które są łakomy kąskiem dla inwestorów.

Milion egzemplarzy Poloneza

FSO Polonez produkowany był przez Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie od 3 maja 1978 roku do 22 kwietnia 2002 roku. Był następcą Fiata 125p. W sumie wyprodukowano ponad milion Polonezów w różnych wersjach.

Sprawdź w naszym quizie poniżej, co wiesz o Polonezie – symbolu polskiej motoryzacji!

FSO Polonez - Quiz - sprawdź swoją wiedzę:

FSO Polonez. Co wiesz o symbolu polskiej motoryzacji?

Pytanie 1 z 10
Rozwiń skrót FSO:
Listen on Spreaker.
Fizyczny przycisk V ekran dotykowy w samochodach | Poranek Eska Rock