Do dzwinych kolizji doszło na trasie S52

i

Autor: GDDKiA Do "dzwinych" kolizji doszło na trasie S52

ubezpieczenie oc i ac

"Dziwne stłuczki". Niektórzy mają po 20 kolizji i dobrze na tym "zarabiają"

2025-05-12 8:20

Tajemnicze stłuczki na polskich drogach. Scenariusz zazwyczaj jest ten sam: na trasie szybkiego ruchu, przy zmianie pasa, dochodzi do kolizji dwóch pojazdów. "Poszkodowanym" jest ten, który znajdował się w tzw. martwym polu, czyli w miejscu, które może być niewidoczne w lusterkach "sprawcy". To metoda oszustów na duże pieniądze, które otrzymują w ramach odszkodowań od ubezpieczycieli. Jak się chronić przed takimi kolizjami i co robić, gdy już do niej dojdzie?

Na początku kwietnia GDDKiA opublikowała nagrania z kamer z Północnej Obwodnicy Krakowa (S52), na których widać, jak ten sam pojazd - Audi A2 - w odstępie kilku dni doprowadza do wielu kolizji. Wszystkie zdarzenia wyglądały bardzo podobnie - do stłuczki dochodziło w momencie zmiany pasa ruchu, a "poszkodowanym" zawsze był kierowca Audi. Nietrudno zauważyć, że za każdym razem znajdował się w tzw. martwym punkcie drugiego pojazdu, często busa. O przypadku nie może być może, dlatego nagrania zostały przekazane policji. 

Oszuści wyłudzają gotówkę od kierowców albo odszkodowania od ubezpieczycieli

Metoda nie jest nowa, ale znów jest o niej głośno. Gra jest warta świeczki, bo mowa o dużych pieniądzach. Oszuści, którzy świadomie doprowadzają do kolizji, a nawet wypadku, żądają gotówki od "sprawcy" lub wzywają na miejsce policję. Później otrzymują odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia.

Skala wyłudzeń jest ogromna. W latach 2021–2023 ubezpieczyciele odnotowali aż 10 tysięcy osób, które występowały jako poszkodowani w od 6 do 10 szkodach komunikacyjnych oraz ponad 1,1 tys., które brały udział w 11 do 20 takich zdarzeń - podaje Interia.pl. Z kolei z ponad 90 mln polis OC i 22 mln polis AC (zawartych w latach 2021-2023) ubezpieczyciele wytypowali 11,7 tys. polis OC, z których zgłoszono po 4 szkody i blisko 8,5 tys. polis, z których zgłoszono 5 i więcej szkód.

Średnia szkoda majątkowa z tytułu komunikacyjnego ubezpieczenia OC - "stłuczka" - kosztowała w 2023 roku ubezpieczyciela 10 600 zł. W przypadku szkód osobowych z komunikacyjnego OC było to już 41 600 zł.

Firmy ubezpieczeniowe dokładnie analizują wszystkie zgłoszenie, by wyłapywać potencjalnych oszustów. Wyłudzenie odszkodowania to przestępstwo, zagrożone karą 8 lat pozbawienia wolności.

Jak się chronić przed wymuszoną stłuczką?

Weryfikacja spraw przez ubezpieczyli czy wysokie kary mogą nie odstraszyć oszustów. Jak zatem chronić się przed takimi kolizjami i konsekwencjami?

  • Warto wyposażyć się w rejestrator jazdy, czyli kamerkę samochodową, można ją zamontować zarówno na przedniej jak i tylnej szybie;
  • Nowoczesne samochody są wyposażone w czujniki, które ostrzegają przed zmianą pasa w momencie, gdy obok znajduje się inny pojazd;
  • W przypadku kolizji ważne jest, aby dokładnie udokumentować wszelkie szczegóły zdarzenia. Zrób zdjęcia pojazdów, uszkodzeń, miejsca wypadku i ewentualnych świadków. Zapisz dane kontaktowe innych uczestników zdarzenia;
  • Nie zgadzaj się na wypłatę odszkodowania na miejscu – oszuści często próbują wymusić pieniądze w zamian za "ugodę" bez zgłaszania szkody do ubezpieczyciela. W takich sytuacjach zawsze zachowuj spokój i powiadom odpowiednie służby;
  • Odmowa przyjęcia mandatu i dochodzenie swoich praw w sądzie.

Policyjne kontrole jednośladów z napędem elektrycznym w Warszawie (kwiecień 2025):