Zmarła Janina Traczykówna. Miała 91 lat

2022-01-23 13:50
Zmarła Janina Traczykówna. Miała 91 lat
Autor: Autorstwa Paweł Matyka - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81917103 Zdjęcie poglądowe

Zmarła wspaniała aktorka ; stworzyła wiele wspaniałych ról, ale widzowie pamiętają ją przede wszystkim jako Michasię z "Nocy i dni” oraz ról w "MisJanina Traczykównaiu" czy "Brunecie wieczorową porą" – przekazał w niedzielę Związek Artystów Scen Polskich.

"Z przykrością zawiadamiamy o śmierci wspaniałej aktorki - Janiny Traczykówny. Artystka stworzyła wiele wspaniałych ról, jednak widzowie pamiętają ją przede wszystkim jako Michasię z Nocy i dni oraz ról w Misiu Stanisława Barei czy w Brunecie wieczorową porą. Była wieloletnią członkinią ZASP. Spoczywaj w pokoju" – głosi wpis w mediach społecznościowych ZASP.

Traczykówna urodziła się 16 maja 1930 we Włodawie nad Bugiem. Zmarła w wieku 91 lat.

Portal filmpolski.pl, prowadzony przez łódzką szkołę filmową, informuje w biogramie artystki, że wydział aktorski PWST w Warszawie skończyła w 1953 roku, a w listopadzie tego samego roku miała swój debiut teatralny. W latach 1955-92 była aktorką stołecznego Teatru Dramatycznego. Wystąpiła m.in. w filmach: "Ludzie z pociągu", "Walet pikowy", "Noce i dnie", "Brunet wieczorową porą", "Dzień świra" i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami".

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE