koncert

i

Autor: Pixabay

kontrowersje

Zaśpiewali w knajpie piosenkę o Hitlerze. Teraz muzykom grożą 2 lata więzienia

2023-06-09 15:14

Lubelski zespół trashmetalowy Mara zadebiutował w aktach Prokuratury Okręgowej w Lublinie. To pokłosie słynnego koncertu w Cafe Lulu, w którym „w ramach żartu” zaśpiewał piosenkę o Hitlerze.

Koncert odbył się w pierwszej połowie maja. Piosenką, o której mowa, był „Narodowy socjalizm” neonazistowskiej grupy Honor. Publiczność mogła więc usłyszeć m.in. słowa: „Z raz obranej drogi nie zawracaj w tył, nie opuszczaj wiary w dumę białej rasy. Tak jak Adolf Hitler niszcz żydowski stan, niech powróci siła, która będzie trwać" i tak się w nie wczuła, że część z osób śpiewała piosenkę z wokalistą i wyciągała ręce w geście hitlerowskiego pozdrowienia.

Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie na podstawie doniesień medialnych. Dotyczy publicznego propagowania faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa, za co grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Przesłuchany został już właściciel lokalu, a niedługo to samo spotka uczestników i uczestniczki koncertu. Przypomnijmy, że szef knajpy już następnego dnia opublikował oświadczenie odcinające się od występu.

– Oświadczamy, że nigdy nie mieszaliśmy się w politykę, ideologię, promując zawsze równość i tolerancję. Jesteśmy zniesmaczeni treściami o charakterze narodowo socjalistycznym które wybrzmiały ze sceny. Nie powinno się nic takiego wydarzyć. Plujemy na te treści.

Przez 18 lat istnienia Cafe LuLu zawsze przyświecała nam idea równości i różności, tolerancji, zrozumienia, empatii, wzajemnej pomocy, szacunku.

Nigdy nikogo nie ocenialiśmy, nie dyskryminowaliśmy. Jedynymi ludźmi którzy nie są u nas mile widziani, to ludzie agresywni.

Również zespół tłumaczył się, że nic złego nie miał na myśli – jego członkowie zadeklarowali się jako apolityczni, a utwór mieli wykonać na fali popularności nazistowskich memów.

Zobacz zdjęcia: Atrakcje w Lublinie za darmo. Gdzie warto pójść i co warto zrobić?

Wielka inwestycja na drogach. Stawiają nowe latarnie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE