Dni dermatologii w Lublinie

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Światowy Dzień Pokrzywki

Za darmo, bez zapisów i skierowania. Lubelski szpital zaprasza na poniedziałki dermatologiczne

2023-09-15 13:28

Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie organizuje darmowe konsultacje w zakresie pokrzywki. Lekarze na profilaktyczne spotkania zapraszają 18 i 25 września. To jednocześnie zapowiedź Międzynarodowego Dnia Pokrzywki, choroby wciąż uporczywej i wstydliwej.

Pokrzywka pojawia się spontanicznie. Może towarzyszyć innym dolegliwościom. Nadal nie ma na nią sprawdzonych domowych sposobów. Najczęściej przybiera postać ostrą.

To także choroba nieoczywista w leczeniu – mówi prof. Joanna Bartosińska z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej SPSK1, przy której działa Specjalistyczne Centrum Diagnostyki i Leczenia Pokrzywki.

Należy ostrożnie podejść do diagnostyki choroby. – Z jednej strony jest chorobą, z drugiej strony może być objawem innych dolegliwości. Może być symptomem chorób autoimmunologicznych, reumatologicznych, zakaźnych, a nawet nowotworowych – wyjaśnia specjalistka. – Dlatego odradzam domowe leczenie – dodaje.

Warto skonsultować się więc ze specjalistami centrum, tym bardziej, że w placówce proponowane są w tej chwili najnowsze terapie.

A mowa choćby o lekach biologicznych.

Są refundowane w ramach programu lekowego i skuteczniejsze w wielu przypadkach niż standardowe leki przeciwhistaminowe. Ich skuteczność wynosi nawet 70 proc. – słyszymy

A skuteczna terapia jest ważna, bo pacjenci coraz częściej są stygmatyzowani: Chorzy często rezygnują z pracy, boją się spotykać ze znajomymi – opisuje dermatolożka.

Nie tylko cebularz. W Lublinie odbyło się XXV Święto Chleba

Wysiewy pokrzywki mogą bowiem nasilić czy sprowokować stres, wysiłek fizyczny czy przebyte infekcje.

Szacuje się, że nawet u 20 proc. populacji mogła przynajmniej raz pojawić pokrzywka ostra.

Zmiany są swędzące i piekące. Skóra jest koloru różowego lub czerwonego. Obrzęki mogą przypominać bąble po oparzeniu pokrzywą.

Specjaliści z SPSK1 zapraszają na konsultacje w poniedziałki 18 i 25 września, od godz. 8.00 do 14.00 w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej, przy ul. Staszica 11H. Nie jest potrzebne skierowanie i wcześniejsza rejestracja. Szczegóły na stronie spsk1.lublin.pl

Akcja organizowana jest z okazji Międzynarodowego Dnia Pokrzywki, który w tym roku wypada 1 października.

Największe wsie w woj. lubelskim. W tych miejscowościach mieszka najwięcej osób! Zobacz zdjęcia:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE