ZDJĘCIA

Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej. Pokazali, jak dawniej zbierano ziemniaki. Zobacz zdjęcia!

2023-09-24 13:25

Wykopki kartoflane w lubelskim skansenie odbywają się co roku pod koniec września. W ich trakcie można zobaczyć, jak dawniej wyglądał zbiór ziemniaków z wykorzystaniem tradycyjnych narzędzi, takich jak motyki i kopaczka konna. Mamy zdjęcia!

Niedziela (24 września) w lubelskim skansenie rozpoczęła się od pokazu wykopków kartoflanych. Pracownicy Muzeum Wsi Lubelskiej ubrani w charakterystyczne robocze stroje zebrali się na polu przy Zagrodzie z Żabna i złapali za motyki, którymi wykopywali rosnące tam ziemniaki. Zebrane w wiklinowe kosze kartofle trafiały następnie na wóz lub do specjalnie przygotowanych do tego celu worków. Później zaprezentowany został pokaz kopania ziemniaków przy użyciu kopaczki konnej, po którym do wspólnego zbierania ruszyli także widzowie obserwujący całe wydarzenie! Całości przygrywała natomiast kapela ludowa.

Żęcie w Lublinie, czyli jak się drzewiej żniwowało. W lubelskim skansenie odbyły się żniwa.

W ramach wykopków kartoflanych najmłodsi uczestnicy wydarzenia mogli nie tylko podziwiać tradycyjne zbieranie ziemniaków, ale również samodzielnie przygotować pieczątkę z kartofla. Wydarzenie o godz. 14 zakończy natomiast wspólne ognisko z przyśpiewkami, które odbędzie się w wąwozie przy Dworze z Żyrzyna.

Ponadto, tego samego dnia, również o godz. 14 w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędą się żniwa konopne.

Wstęp do lubelskiego skansenu jest płatny: bilet ulgowy – 15 zł, bilet normalny – 25 zł.

Zobacz zdjęcia z niedzielnych wykopków kartoflanych w Muzeum Wsi Lubelskiej!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE