Zamek w Lublinie

i

Autor: PW/archiwum

WYDARZENIA

Światowy Dzień Turystyki 2023 w Lublinie. Wiemy, które atrakcje zwiedzisz taniej i gdzie możesz wejść za darmo!

2023-09-27 7:52

27 września obchodzony jest Światowy Dzień Turystyki. W jego świętowanie włącza się także Lublin, co oznacza, że do wybranych atrakcji turystycznych w mieście tego dnia będzie można wejść płacąc taniej za bilety, a w niektórych przypadkach – całkowicie za darmo. Co będzie można odwiedzić? Poniżej szczegóły!

Spis treści

  1. Światowy Dzień Turystyki. Co będzie można zwiedzić za darmo w Lublinie?
  2. Bezpłatne spacery w ramach Światowego Dnia Turystyki w Lublinie
  3. Rajd rowerowy Doliną Ciemięgi
  4. Tańsze bilety do lubelskich atrakcji turystycznych

Hasłem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Turystyki jest „Turystyka i zielone inwestycje”. W ramach jego obchodów w Lublinie odbędą się między innymi bezpłatne spacery, oprowadzania z przewodnikiem i rajd rowerowy, a do części atrakcji turystycznych w mieście będzie można zakupić bilet ze zniżką.

– Lublin z roku na rok przyciąga coraz więcej podróżnych, przede wszystkim młodych ludzi z kraju i zagranicy. Program tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki w Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 jest doskonałym pretekstem do poznania naszego miasta. Lubelski sektor turystyczny chętnie włącza się w tego rodzaju akcje promocyjne, współtworząc tym samym szeroki wachlarz atrakcji. Zachęcam do skorzystania z przygotowanych na tę okazję wydarzeń – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

Światowy Dzień Turystyki. Co będzie można zwiedzić za darmo w Lublinie?

W obchody Światowego Dnia Turystyki włącza się między innymi Muzeum Narodowe w Lublinie. W najbliższą środę (27 września) wstęp na wystawy stałe na zamku oraz wejście do Kaplicy Trójcy Świętej będzie darmowe (uwaga! Wstęp na donżon oraz wystawę pt. „Tamara Łempicka - ponad granicami” pozostaje płatny). Z kolei Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” tego dnia zaprasza na bezpłatne oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Lublin. Pamięć miejsca”. Start o godz. 14. W środę będzie można także uczestniczyć w darmowym zwiedzaniu Domu Słów – Izby Drukarstwa. Oprowadzanie z przewodnikiem w tym miejscu startuje o godz. 15. Godzinę później ruszy natomiast bezpłatny spacer po Lubelskiej Trasie Podziemnej (również z przewodnikiem). Na trzy powyższe wydarzenia obowiązuje jednak limit miejsc. Darmowe wejściówki można było odbierać od poniedziałku (25 września) w Centrum Informacji przy ul. Grodzkiej 21.

Połączyli mieszkańców Polski i Litwy. Niezwykły portal w Lublinie

Bezpłatne spacery w ramach Światowego Dnia Turystyki w Lublinie

27 września o godz. 14 będzie można także wziąć udział w darmowym spacerze z przewodnikiem, a tematem tego wydarzenia będą „Panoramy Lublina”. Jak informują organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników „Pogranicze”, wędrówka ta będzie wiodła „między dwoma zaułkami, placem Giedroycia, basztą zamkową, błoniami pod zamkiem oraz tarasem widokowym GH VIVO z unikatowym widokiem na absydę kościoła Trójcy Świętej”. Wszyscy chętni do udziału w tym wydarzeniu powinni zebrać się przed Trybunałem Koronnym (wydarzenie nie ma limitu miejsc).

Bezpłatne spacery będzie można także odbyć po Muzeum Wsi Lubelskiej. Te zostały zaplanowane na godz. 10 oraz 13, a przewodnik będzie prowadzić po szlaku przyrodniczym w lubelskim skansenie. W tym przypadku obowiązują jednak wcześniejsze zapisy. Można ich było dokonywać od poniedziałku (25 września) pod adresem mailowym: [email protected].

Rajd rowerowy Doliną Ciemięgi

Ponadto, w ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki będzie można wziąć udział w rajdzie rowerowym Doliną Ciemięgi. Start o godz. 16:45, a zbiórka na parkingu Kiss&Ride przy ul. Choiny 87. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

Tańsze bilety do lubelskich atrakcji turystycznych

27 września taniej zapłacimy za wstęp do Ogrodu Botanicznego UMCS. Tylko tego dnia osoby dorosłe będą mogły go zwiedzić za 9 zł, a grupy zorganizowane zapłacą po 5 zł. Zniżka za wejściówki obowiązywać będzie w środę również w przypadku Wieży Trynitarskiej. Tutaj dorośli zapłacą za wstęp 10 zł, a wszyscy poniżej 18 roku życia wejdą na nią zupełnie za darmo.

Zobacz także: D-lickcious od pół roku w Lublinie. Sprawdziliśmy, czy warto tam pójść! 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE