Wnętrza Kliniki Okulistyki zaprojektują studenci. To dla nas bardzo dobre doświadczenie

i

Autor: OM

Wnętrza Kliniki Okulistyki zaprojektują studenci. "To dla nas bardzo dobre doświadczenie"

2023-11-29 15:40

Studenci Politechniki Lubelskiej kolejny raz zaprojektują szpitalne wnętrza. Tym razem w ramach konkursu stworzą aranżację kolorystyczną zabytkowego budynku Kliniki Okulistyki przy ul. Chmielnej w Lublinie. To efekt współpracy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 i Politechniki Lubelskiej.

- Współpracę podjęliśmy już w 2017 roku jak zaczynaliśmy budowę Onkologii na ul. Radziwiłłowskiej i tam też poprosiliśmy studentów o opracowanie takiej koncepcji wizualnej wnętrz i naprawdę zdali egzamin celująco, stąd też kontynuujemy współpracę - mówi Beata Gawelska, Dyrektor Naczelna USK nr 1. - W 2021 roku zaproponowaliśmy im również opracowanie takiej koncepcji dla nowego budynku przy ul. Staszica, a teraz tutaj Okulistyki przy ul. Chmielnej.

Celem współpracy uczelni i szpitala jest estetyczne odmienienie wnętrz, a także stworzenie przestrzeni przyjaznych pacjentom.

- Jest to już trzeci taki konkurs, dwa zrealizowaliśmy wcześniej i obie strony były bardzo zadowolone - mówi prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej. - Nasi studenci mają obiekty, na których mogą ćwiczyć nowe, ciekawe rozwiązania i przede wszystkim są to obiekty rzeczywiste. Natomiast okazuje się, że szpital, Uniwersytet Medyczny zyskuje ciekawe aranżacje, które później wdraża w życie.

Studenci będą mieli za zadanie stworzyć takie przestrzenie, które pomogą poprawić samopoczucie pacjentów w trakcie pobytu w Klinice Okulistyki. Muszą pamiętać, że w tym budynku większość pacjentów będzie operowanych w trybie jednodniowym i że często są to osoby w starszym wieku i słabo widzące.

- Ten konkurs na pewno pomoże nam uzyskać dodatkową wiedzę. Jest dla nas bardzo dobrym doświadczeniem w pozyskaniu wiedzy praktycznej, ponieważ realizujemy nasz projekt na tkance materii rzeczywistej w postaci obiektu zabytkowego - mówi Krzysztof Łęczycki, student architektury na Politechnice Lubelskiej. - Projekt ten posiada dużo wymagań, które na pewno ukształtują nas na przyszłej drodze architekta. Bardzo się cieszymy z tego, że możemy działać. Projekt jest bardzo obszerny, a największym wyzwaniem jest to, że projektujemy na obiekcie zabytkowym.

W przebudowywanym budynku powstanie Europejskie Centrum Innowacyjnych Terapii Chorób Plamki Żółtej. A wszystko to będzie kosztowało ponad 32 mln zł.​