Testy na Covid

i

Autor: unsplash.com zdjęcie ilustracyjne

Wielka inwestycja lubelskiego sanepidu. Powstanie nowe laboratorium

2022-11-30 15:35

44,3 mln zł ma kosztować najnowsza inwestycja Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. Podpisano już umowę na budowę nowego laboratorium mikrobiologicznego wraz z wyposażeniem. Jego powierzchnia ma liczyć około 860 m kw.

Lubelski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Maria Korniszuk i wiceprezes zarządu spółki Baudziedzic Marcin Baran podpisali we wtorek umowę na budowę laboratorium mikrobiologicznego o klasie zabezpieczeń BSL3 (ang. Biosafety Level) wraz z infrastrukturą techniczną i wyposażeniem dla WSSE w Lublinie.

Nowe laboratorium ma mieć powierzchnię blisko 860 m kw. i powstanie przy ul. Pielęgniarek 6 w Lublinie. Z istniejącym już budynkiem WSSE ma zostać połączone przejściem nadziemnym. Koszt inwestycji to 44,3 mln zł, a budowa potrwa do października 2023 r.

Główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka powiedział podczas uroczystości, że pandemia COVID-19 uświadomiła, jak ważne dla bezpieczeństwa zdrowia publicznego jest funkcjonowanie inspekcji sanitarnej. Nowe laboratorium - dodał - będzie narzędziem do walki z podobnymi zdarzeniami.

„Będzie to laboratorium o III stopniu referencyjności, które pozwoli badać różne wirusy i zagrożenia, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego. Ulokowanie takiego laboratorium w Lublinie pozwoli zabezpieczyć region Polski południowo-wschodniej” - stwierdził dodając, że w tego typu laboratoriach prowadzi się wysokospecjalistyczne badania, dlatego jednostka będzie działać ponadregionalnie.

Lepsze i szybkie usługi

Zdaniem wiceministra finansów Artura Sobonia, nowe laboratorium podniesie jakość świadczonych usług i tempo ich realizacji. Wiceminister zwrócił ponadto uwagę na kwestię bezpieczeństwa militarnego, gospodarczego, energetycznego i zdrowotnego.

„Podniesienie poziomu bezpieczeństwa poprzez własne, bardzo zaawansowane laboratorium, jeśli chodzi o możliwości pobierania próbek i ich badania, które jest w stanie pomagać w sytuacjach różnego rodzaju kryzysów, zagrożenia i realnie poprawiać nasze bezpieczeństwo to dodatkowy argument, żeby tę inwestycję zrealizować w Lublinie” – stwierdził Soboń.

Wojewódzki inspektor sanitarny przypomniała, że położenie województwa lubelskiego przy granicy UE i strefy Schengen stawia przed sanepidem pewne zadania.

„Musimy być przygotowani na zagrożenia i zawsze być krok wcześniej, abyśmy mogli zadbać w sposób należyty o zdrowie publiczne naszego społeczeństwa” – powiedziała dodając, że inwestycja ma kluczowe znaczenie dla działalności inspekcji sanitarnej i bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Lubelszczyzny. „Pozwoli w godny sposób zapewnić warunki pracy pracownikom WSSE” – podała.

WSSE w Lublinie w 2020 r. przeprowadziła ponad 48,6 tys. badań w kierunku SARS-CoV-2, a w 2021 r. – ponad 10 tys.

Budowa laboratorium zostanie sfinansowana z budżetu państwa oraz z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.