W woj. lubelskim powstaną trzy farmy fotowoltaiczne. Sprawdź gdzie

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

W woj. lubelskim powstaną trzy farmy fotowoltaiczne. Sprawdź gdzie

2023-01-27 10:36

PGE Energia Odnawialna otrzymała pozwolenia na budowę trzech farm fotowoltaicznych: PV Srebrzyszcze, PV Wrzosów i PV Żółtańce o łącznej mocy ponad 100 MW, co ma zaspokoić potrzeby energetyczne ponad 50 tysięcy gospodarstw domowych – poinformowała spółka w komunikacie.

PGE Energia Odnawialna przekazała w czwartkowym komunikacie informację o uzyskaniu pozwolenia na budowę trzech farm fotowoltaicznych w województwie lubelskim. Jak przekazano, największą elektrownią będzie PV Srebrzyszcze o mocy 60 MW, która powstanie kilka kilometrów od Chełma.

- Podobnie jak w przypadku PV Wrzosów (powiat radzyński) o mocy 32 MW i PV Żółtańce (powiat chełmski) o mocy 15 MW, pierwsza energia z tej instalacji popłynie w 2024 r. – sprecyzował rzecznik spółki Maciej Gelberg.

Według wstępnych szacunków, średnioroczna produkcja wszystkich trzech farm osiągnie poziom ok. 116 GWh, co – jak wyjaśniono - pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne ponad 50 tysięcy gospodarstw domowych.

Spółka podkreśliła, że to kolejne duże inwestycje fotowoltaiczne w tym roku. Przypomniano, że kilka miesięcy temu rozstrzygnięty został przetarg na budowę farmy PV Augustynka o mocy 25 MW oraz rozpoczęto pracę przy stumegawatowej instalacji PV Jeziórko.

- Kilka tygodni temu dostaliśmy z kolei pozwolenie na budowę elektrowni słonecznej o mocy 50 MW, która powstanie dzięki współpracy z Gminą Kleszczów – poinformował prezes zarządu PGE Energia Odnawialna Marcin Karlikowski, cytowany w komunikacie.

Zwrócono uwagę, że docelowo w 2023 r. Grupa PGE będzie mieć - wybudowanych lub znajdujących się w trakcie budowy - instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 500 MW, a w kolejnych latach ten proces ma być kontynuowany. Obecnie spółka ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne ok. 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2 GW.

Jak podkreślił w komunikacie rzecznik spółki, celem Grupy PGE jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

- Zostanie to osiągnięte poprzez realizację inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową. Jednym z elementów planu inwestycyjnego jest Program PV. Jego celem jest zbudowanie do 2030 r. instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 3 GW i umocnienie PGE na pozycji lidera rynku OZE w Polsce – wskazał Maciej Gelberg.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe oraz 24 elektrownie fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.