W tym roku w Lublinie także będziemy mieli łąki kwietne i słoneczniki. Zobacz gdzie

i

Autor: materiały nadesłane Urząd Miasta Lublin

W tym roku w Lublinie także będziemy mieli łąki kwietne i słoneczniki. Zobacz gdzie

2021-03-24 7:34

W Lublinie ponownie zakwitną słoneczniki i łąki kwietne. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na ich wykonanie i pielęgnację. Zostaną zasiane na powierzchni ponad 11 tys. m2.

Mieszkańcy Lublina pokochali łąki kwietne. Pierwsza łąka kwietna, która powstała z projektu Zielonego Budżetu miała być tylko próbą wprowadzenia nowej formy zieleni w mieście. Pomysł został przyjęty bardzo ciepło przez mieszkańców, dlatego łąki kwietne siejemy w Lublinie już od pięciu lat - mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni w Lublinie. - Również po ubiegłorocznym sukcesie łanów słoneczników, rośliny zasadzimy ponownie, ale w innej lokalizacji. Pamiętajmy, że łąki w mieście, oprócz aspektu wizualnego, mają ogromną wartość biologiczną, m.in. wywierają pozytywny wpływ na mikroklimat.

Gdzie w tym roku będą łąki kwietne?

  • w pasie dzielącym ul. Nałęczowskiej 517 m²
  • w pasie dzielącym ul. Głębokiej 2520 m²
  • przy Zalewie Zemborzyckim 1456 m²
  • w wąwozie „Rury” 1134 m²
  • przy ul. Wincentego Witosa 442 m²
  • na rondzie Mokrskiego 660 m²
  • na Pętli przy ul. Doświadczalnej 618 m ²
  • przy ul. Graffa 473 m²

Łąki kwietne będą zdobić Lublin do końca października.

Natomiast słoneczniki z dodatkiem łąki kwietnej w tym roku zobaczymy przy ul. Zelwerowicza. Zostaną zasadzone na powierzchni 3306 m2.

To projekt z VII edycji Budżetu Obywatelskiego „Kwiaty dla Zelwerowicza” - informuje Monika Głazik z lubelskiego ratusza. - Do wysiewu zostanie wybrana karłowa odmiana słonecznika ozdobnego (do 60 cm wysokości), odporna na suszę, niepokładająca się i o długim okresie kwitnienia. Do wysiewu łąk kwietnych zastosowana zostanie mieszanka nasion roślin łąkowych zapewniających kwitnienie cały sezon, bez domieszki traw. Będą to m.in. maki, kosmosy, len wielkokwiatowy, smagliczka nadmorska, maczek kalifornijski, floksy, farbowniki, nagietki, cynie i nasturcje.

Lublin: Historia zamknięta w wieszakach