e-hulajnogi z ograniczeniami

i

Autor: Jacek Werner /Radio ESKA Najpierw wyznaczone miejsca do parkowania, teraz urzędnicy wzięli się za prędkość hulajnóg

W centrum Lublina na hulajnogach pojedziemy wolniej. Co jeszcze się zmieni? [AUDIO]

2020-09-17 10:28

E-hulajnogi pojadą po centrum Lublina wolniej, a w niektórych obszarach nie będzie można ich używać, ani zostawiać. To wynik porozumienia operatorów tych urządzeń z lubelskim Ratuszem.

Pierwszym krokiem do "ucywilizowania" wypożyczeń było wyznaczenie dedykowanych im miejsc parkingowych, teraz Ratusz wziął się za kwestie bezpieczeństwa.

- Podeszliśmy do tematu kompleksowo, a rozmowy z operatorami trwały już od wiosny - wyjaśnia Dariusz Działo, dyrektor Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością w Lublinie.

– Podpisane dzisiaj porozumienie formalizuje współpracę na rzecz rozwoju mikromobilności w Lublinie. Z uwagi na brak regulacji w zakresie hulajnóg na poziomie ustawowym i jasnego określenia ich miejsca na drodze, podejmujemy takie próby na gruncie lokalnym. Porozumienie ma na celu uporządkowanie sposobu korzystania z hulajnóg, które umożliwią bezpieczne korzystanie ze wspólnych przestrzeni publicznych wszystkim uczestnikom ruchu – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

W Lublinie pojawiły się pierwsze miejsca do parkowania hulajnóg

Hulajnóg nie będzie można pozostawiać w Ogrodzie Saskim, na Placu Litewskim, części ul. Krakowskie Przedmieście i terenie Starego Miasta w okresie funkcjonowanie ogródków gastronomicznych. Zakaz parkowania we wskazanych lokalizacjach nie dotyczy miejsc, gdzie zamontowane są stojaki rowerowe.

- Na podstawie porozumienia ul. Krakowskie Przedmieście (od ul. Lipowej do ul. Królewskiej), Plac Litewski, Ogród Saski oraz Stare Miasto, będą miejscami z obniżoną do 12 km/h prędkością poruszania się hulajnóg. Jest to minimalna prędkość, z którą na elektrycznej hulajnodze można bezpiecznie utrzymać równowagę, a jednocześnie możliwie zbliżona do tempa poruszania się pieszego. Na wskazanym obszarze aplikacja nie pozwoli użytkownikom jechać powyżej ustalonej prędkości - precyzuje Justyna Góźdź z Biura Prasowego w lubelskim Ratuszu i dodaje: - Czasowe wyłączenia określonych obszarów z ruchu i parkowania, będzie miało miejsce także w czasie organizowanych wydarzeń kulturalnych, jak np. Carnaval Sztukmistrzów, Noc Kultury, Jarmark Jagielloński czy Inne Brzmienia. Ponadto aplikacje operatorów będą też wskazywać pożądane, wyznaczone przez Miasto parkingi.

Więcej informacji użytkownicy znajdą bezpośrednio w aplikacjach.

O szczegółach Dariusz Działo, dyrektor Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością w Lublinie: