„To podłość”. Prezydent we Włodawie ostro wypowiada się o nowym filmie Agnieszki Holland

i

Autor: AKPA/PAP

kultura

„To podłość”. Prezydent we Włodawie ostro wypowiada się o nowym filmie Agnieszki Holland

2023-09-27 14:43

- Jesteście państwo obrażani przez nieodpowiedzialnych ludzi – powiedział Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podczas uroczystości na Rynku we Włodawie. W ten sposób skomentował film Agnieszki Holland „Zielona granica”.

Prezydent Andrzej Duda, podczas której odsłonięty został pomnik pamięci gen. Franciszka Kleeberga i żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. Podziękował za ten pomnik mieszkańcom, władzom miejskim oraz Instytutowi Pamięci Narodowej. Podczas uroczystości ostry komentarz prezydenta, który wprost odnosi się do najnowszego filmu Agnieszki Holland „Zielona granica”.

- Chcę wyrazić zarazem ogromny żal i przykrość. Jest mi po prostu przykro - jako Polakowi, obywatelowi z jednej strony, ale także i może przede wszystkim przykro mi jest jako prezydentowi Rzeczpospolitej odpowiedzialnemu za bezpieczeństwo Polski, za niepodzielność jej terytorium i jego trwałość, tym samym za bezpieczeństwo granic - że jesteście państwo obrażani przez nieodpowiedzialnych ludzi – mówił Duda.

Według prezydenta funkcjonariuszy próbuje się poniżać i oskarżać. Jego zdaniem próbuje się też „deptać godność polskiego munduru i naszych znaków państwowych”.

Agnieszka Holland o wybrykach Jerzego Stuhra: "Było mi przykro"

- Mamy demokrację. Chcieliśmy jej, mamy ją, każdy może mieć swoje poglądy. Niestety jest tak, że niektórzy, realizując na siłę swoje przekonania, posuwają się do kłamstwa i oszczerstwa, brutalnego rozpowszechniania nieprawdy, ze szkodą dla Polski, ze szkodą dla nas wszystkich, z pokrzywdzeniem polskich funkcjonariuszy i ich najbliższych. To jest podłość — stwierdził.

Prezydent pytał też, „czy to się mieści w granicach wolności słowa”. W jego ocenie to „sprawa co najmniej dyskusyjna”.

- Czy to się mieści w granicach czegoś, co niektórzy próbują nazywać wolnością twórczości artystycznej — uważam, że sprawa co najmniej dyskusyjna. Osobiście nigdy się z tym, nie zgodzę. Uważam, że granice zostały przekroczone. I to dalece. Zwłaszcza że ta nieprawda, ta potwarz rozpowszechniana jest także i poza Rzeczpospolitą — mówił.

Duda stwierdził też, że: „Polaków zwłaszcza tych mądrych trzeźwo patrzących na otaczającą nas rzeczywistości i rozumiejących sytuację nikt nie okłamie i nikt nie oszuka”.

Jego zdaniem jednak poza granicami kraju nie wszyscy muszą znać sytuację na polsko-białoruskiej granicy.

- Może właśnie chodzi o to, żeby kłamstwo się tam dobrze sprzedawało, zwłaszcza wśród tych, którzy chcą Polsce zaszkodzić, którzy zacierają ręce, że można uderzyć w polskie sprawy i polskie interesy poza granicami poprzez kreowanie fałszywego wizerunku naszego państwa, jego władz i funkcjonariuszy. Może jest w tym jakimś cel — zauważył Andrzej Duda.

„Zielona Granica” Agnieszki Holland – o czym jest film?

Film „Zielona Granica” miał swoją premierę 5 września podczas 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji i został uhonorowany Nagrodą Specjalną jury.

- Film opowiada o tym, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej. Przedstawia odpowiedzi polityków, sił zbrojnych, uchodźców, aktywistów i mieszkańców regionu na to wyzwanie. Zależało nam, by uchwycić ten temat w całej jego złożoności. Chcieliśmy również udzielić głosu tym, którzy są go pozbawieni – powiedziała Agnieszka Holland podczas konferencji na festiwalu w Wenecji.

- Nie chcieliśmy uprawiać propagandy sprawiedliwości. Zależało nam, by film odzwierciedlał, jak trudne są wybory, których dokonujemy — mówiła.

Film Agnieszki Holland wszedł do polskich kin w piątek 22 września i już zyskał w pierwszy weekend od premiery, odnotował najlepszy pod względem liczby widzów wynik polskiego filmu w tym roku.

Co więcej, film doczeka się kolejnej nagrody. Z informacji portalu Onet wynika, że Agnieszka Holland zostanie uhonorowana podczas prestiżowego festiwalu Tertio Millennio Film Fest, który odbędzie się w Watykanie. Wydarzenie to jest wspierane przez watykańską Dykasterię ds. Kultury i Edukacji oraz Dykasterię ds. Komunikacji. Sama reżyserka będzie osobiście obecna na ceremonii wręczenia nagród, planowanej na 13 listopada w Filmotece Watykańskiej.

Zobacz także: D-lickcious od pół roku w Lublinie. Sprawdziliśmy, czy warto tam pójść!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE