To nowe odkrycia w Ogrodzie Botanicznym. Zdefiniują na nowo dzieje Lublina? [GALERIA]

i

Autor: OM

ciekawostki

To nowe odkrycia w Ogrodzie Botanicznym. Zdefiniują na nowo dzieje Lublina? [GALERIA]

2023-08-30 8:46

Nie tylko Reduta Tadeusza Kościuszki, ale też miejsca pochówków prawdopodobnie z XII-XIII wieku. Najnowsze odkrycia archeologiczne w Ogrodzie Botanicznym UMCS mogą być przełomem w rekonstruowaniu dziejów Sławinka, a tym samym początków Lublina.

- Fragment jednego naczynia, które udaje się niemal w całości wykleić, to oznacza, że te naczynie nie zostało potłuczone gdzieś daleko, tylko tu na miejscu, co możemy użyć na stwierdzenie, że ludzie żyli w tym miejscu w XI-XIII w., w związku z czym mamy do czynienia z osadą - mówi dr Rafał Niedźwiadek, kierownik prac archeologicznych w Ogrodzie Botanicznym. - Okazało się, że zamiast osady mamy fragment cmentarzyska. Zadaniem jakie wymierzyliśmy sobie na jesień tego roku jest odkrycie dalszej części tego cmentarzyska. Z pewnością, to miejsce w jakiś sposób miało związek z początkami chrześcijaństwa w Lublinie, pytanie jest jak wielki?

Na terenie Ogrodu Botanicznego znajduje się Reduta Tadeusza Kościuszki, czyli jedyne w Polsce zachowane dzieło ziemnego budownictwa obronnego. Reduta miała służyć do obrony Lublina w czasie wojny polsko-rosyjskiej w 1792 roku.

- Ten obiekt niewątpliwie ma związek z postacią Tadeusza Kościuszki - mówi Grzegorz Mączka, archeolog i specjalista z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. - Jego obecność w Lublinie była dosyć epizodyczna, przebywał tutaj w zasadzie 3-4 miesiące 1790 roku. Wzniósł tą właśnie Redutę. Pytanie pozostaje dla jakich potrzeb i jaka była funkcja tego obiektu. Powstał ten obiekt bardzo szybko, nie był użytkowany zbyt długo, nie brał udziału w jakiś starciach zbrojnych. Po prostu przestał pełnić jakąkolwiek funkcję i znaczenie militarne, ale jak się dziwnie złożyło zachował się. Jest to kuriozalne, bo tego typu obiektów w zasadzie nie mamy na terenie Polski.

Fortyfikacja została wpisana do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków w 2020 roku. Projekt "Reduta Tadeusza Kościuszki w obronie Konstytucji 3 Maja" jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.​