badanie MR

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

ZDROWIE

To nadzieja dla pacjentów z białaczką. Sukces lubelskich transplantologów

2023-07-07 12:44

Specjaliści z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej po raz pierwszy wykonali transplantacje od wszystkich rodzajów dawców niespokrewnionych u chorych z nowotworami krwi. To jednocześnie pierwsze tego typu zabiegi u dorosłych w makroregionie lubelskim. Dzięki temu mieszkańcy nie muszą jeździć po Polsce w poszukiwaniu pomocy.

Lekarze Oddziału Hematologii i Transplantacji COZL rozszerzyli również przeszczepy u chorych z guzami litymi. Specjaliści przeprowadzili wielokrotne transplantacje u pacjentów z rakiem jądra, mięsakiem i rakiem sutka.

W czerwcu lekarze lubelskiego ośrodka rozpoczęli nową i kosztowną immunoterapię CAR-T. Wszystko jednak za darmo i z dużą szansą na powodzenie.

Dzięki temu pacjenci mają w końcu dostęp do wszystkich typów świadczeń.

Dysponujemy w tej chwili pełnym profilem możliwości i procedur transplantacyjnych i terapii komórkami CAR-T w naszym makroregionie. Robimy to samo, co w Warszawie, Gliwicach, w Poznaniu, ale i w Europie i na świecie – mówi w rozmowie z nami dr n. med. Wojciech Legieć, kierownik Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku COZL.

W sumie, rocznie w placówce przeprowadza się ok. 90 transplantacji szpiku. W ostatnim czasie wykonano nie tylko pierwsze przeszczepy od wszystkich rodzajów dawców niespokrewnionych z biorcą, ale i od dawców haploidentycznych, czyli zgodnych z pacjentem jedynie w połowie.

Mowa m.in. o ojcu, siostrze czy bracie. – Wykorzystujemy przyznane nam środki finansowe przez ministerstwo, co jest niezwykle ważne, bo w przypadku np. modelu haplo, kwalifikacja odbywa się dopiero, kiedy brakuje dawcy rodzinnego lub niespokrewnionego – wyjaśnia dr Legieć.

Każdy takiego dawcę jednak ma. To tata, mama, brat, i to ogromna zaleta, ale nie każdy się kwalifikuje – słyszymy.

Jak podkreśla jednak transplantolog, to procedura bezpieczna: Nie różni się od pozostałych. Jest dopracowana i jest już standardem. Powikłania dotyczą wszystkich procedur i nie różnią się.

Leczenie najtrudniejszych nowotworów krwi w Lublinie

W czerwcu lekarze rozpoczęli leczenie komórkami CAR-T. To w tej chwili uważana za jedną z najnowocześniejszych metoda leczenia nowotworów krwi. Stosowana u pacjentów opornych na chemioterapię.

To najbardziej zaawansowany model immunoterapii w leczeniu nowotworów krwi – potwierdza dr Legieć. Terapia wykorzystuje nasz własny układ odpornościowy do walki z chorobą. Jest nie tylko nowoczesna, ale i skuteczna. – Bardzo obiecująca, szczególnie w białaczkach i chłoniakach – dodaje specjalista. – To niesamowita możliwość na uzyskanie odpowiedzi dla pacjentów, którzy nie reagują na terapię – słyszymy.

Metoda jest jednak droga, leczenie refundowane jest więc na razie dla chorych na oporne i nawrotowe postaci nowotworów. Chodzi o ostrą białaczkę limfoblastyczną i chłoniak rozlany z dużych komórek B (DLBCL).

Nad terapią cały czas trwają badania. W odniesieniu np. do guzów litych i mniej agresywnych form nowotworów krwi – dodaje lekarz.

Szczegóły leczenia i kwalifikacji pacjentów znajdziemy na stronie Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE