widzka w kinie

i

Autor: Pexels

To kino jest przyjazne sensorycznie. Powstało w Zamościu z myślą o osobach autystycznych

2023-02-16 12:36

Światła przyciemnione, ale nie całkiem zgaszone, dźwięk, który nie daje po uszach, i możliwość głośnego komentowania scen. Tak wygląda oglądanie filmów w cyklu „Kino przyjazne sensorycznie”.

Organizuje je Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu przy współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm. Seanse są dedykowane widzom i widzkom w spektrum, ich opiekunom oraz wszystkim, którzy nie lubią hałasu, są wrażliwi wzrokowo i nie przepadają za spokojnym siedzeniem w bezruchu.

Światła są przyciemnione, a nie zgaszone całkowicie, by nie budzić lęku, a także by zmniejszyć kontrast między jasnością wyświetlanego na ekranie obrazu a resztą otoczenia. Dźwięk jest nieco przyciszony, by nie ogłuszał osób nadwrażliwych. Przed pokazem nie będą wyświetlane reklamy, by nie rozpraszać uwagi widzów. W trakcie seansu nie obowiązuje zasada całkowitej ciszy– można komentować film, śpiewać piosenkę razem z bohaterem, tańczyć razem z nim, wyrażać ekscytację, wędrować po sali, itp. Wejście i wyjście na salę będzie odbywać się tą samą drogą, co zmniejszy lęk przed nowym miejscem oraz ułatwi poruszanie się w przestrzeni kina. Ponieważ wiele dzieci/osób ze spektrum autyzmu jest na różnego rodzaju dietach, dlatego do kina można przynieść ze sobą własne, przygotowane przez rodziców przekąski – mówi Małgorzata Stępniewska z Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”.

Jak dodaje, celem działania jest zwiększenie dostępu do kultury i kina dla osób z trudnościami w zakresie przetwarzania sensorycznego.

Najbliższy seans przyjazny sensorycznie odbędzie się w niedzielę 26 lutego o godz. 12:30. Na dużym ekranie wyświetlone zostanie „Szczęście Mikołajka” w reżyserii Amandine Fredon i Benjamina Massoubre. Cena biletu to 22 zł.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE