Tłusty czwartek 2022

i

Autor: fot. Juan Francisco Ortíz Carrillo/Pexels

Tłusty czwartek 2022 – ulubione święto łasuchów już wkrótce!

2022-02-22 8:06

Nadchodzi czas palców ubrudzonych lukrem i rozpinania guzika od spodni by zmieścić kolejnego pączka. Już wkrótce ulubione święto łasuchów – Tłusty czwartek. Wiedzieliście, że geneza tłustego czwartku sięga czasów starożytnych i świętowano w ten sposób zakończenie zimy i nadejście wiosny. Co wtedy jedzono? Nie były to pączki, to co?

Tłusty czwartek – tradycyjne pączki nie były słodkie!

Wyjątkowo lubiany przez łasuchów tłusty czwartek w kalendarzu chrześcijańskim wypada w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Dawniej ten dzień miał inne nazwy. Nazywany był: mięsopustem, zapustami, ostatkami. Tłusty Czwartek to jedyny dzień w roku, w którym bez wyrzutów sumienia i liczenia kalorii możemy zajadać się pysznymi pączkami, oponkami i faworkami.

W tym roku święto wszystkich łasuchów wypada 24 lutego, czyli już w najbliższy czwartek! Dlaczego obchodzimy tłusty czwartek i czy zawsze tego dnia jadło się słodycze? Otóż nie!

Geneza tłustego czwartku sięga czasów starożytnych. To właśnie poprzez objadanie się tłustymi potrawami obchodzono zakończenie zimy i nadejście wiosny. Pączki wtedy wyglądały inaczej, niż obecnie. Przygotowywano je z ciasta chlebowego i nadziewano słoniną bądź boczkiem. Nie były słodkie, lecz słone i pikantne. Zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej pojawił się w Polsce dopiero w XVI wieku. Wtedy pojawiły się na naszych stołach słodkie i tłuste racuchy, pampuchy i chrust zwany również faworkami. Pierwsze słodkie pączki wyglądały nieco inaczej, niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem. Jak głosi tradycja ci, co w tłusty czwartek zjedzą chodź jednego pączka mogą liczyć na dostatek, powodzenie i szczęście!

Wiedzieliście, że statystycznie w tłusty czwartek zjemy średnio aż 4,6 pączka! Warto pamiętać, że jeden pączek bez lukru o wadze 70 g ma około 293 kcal, a są jeszcze te z lukrem i nadzieniem których kaloryczność jest znacznie wyższa.

Jeśli chcecie sami zrobić domowe pączku, to najlepsze przepis na domowe pączki znajdziecie TUTAJ. Jakie pączki lubicie najbardziej? Zapraszamy do naszej sondy!

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Twój ulubiony pączek to...?
Jak smażyć pączki? To proste z Beszamel.pl