Wątrobus w Lublinie

i

Autor: Jacek Werner/Radio ESKA Organizatorzy przebadają maksymalnie 80 osób

Tłumy lublinian przyszły zbadać bezpłatnie swoje wątroby. [AUDIO, WIDEO]

2020-08-19 11:22

Mieszkańcy Lublina tłumnie zgłosili się na badania wątroby. Na pl. Teatralny przyjechał "wątrobus", w którym bezpłatnie można zdiagnozować niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby. To problem, który może dotyczyć nawet 9 milionów Polaków.

Nawet kilkaset osób czekało w kolejce, aby poddać się bezpłatnemu badaniu wątroby. Do Lublina przyjechał "wątrobus". Organizatorzy zamierzają dziś zbadać 80 osób. Sama procedura jest bezinwazyjna, trwa około 10 minut, a wynik pacjent dostaje od razu. Później może udać się z nim do lekarza specjalisty.

Przed "wątrobusem" rozmawialiśmy z zebranymi pod CSK mieszkańcami regionu:

W przypadku NAFLD najważniejsza jest profilaktyka, gdyż choroba najczęściej przebiega bezobjawowo.

- Objawy są bardzo niespecyficzne, może byc to obniżony nastrój, spadek koncentracji i czasem pojawiają się bóle w górnej części brzucha - mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyk kliniczny, pracownik Instytutu Żywności i Żywienia i dodaje: - Pocieszeniem jest to, że na pewnym etapie proces stłuszczenia wątroby jest odwracalny.

-Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) jest aktualnie jednym z poważniejszych wyzwań medycznych, uznawana jest za globalną epidemię i może dotyczyć nawet 9 mln Polaków. Nieleczona, może przejść w kolejne stadia, prowadząc do marskości lub raka wątrobowo-komórkowego, jednak w województwie lubelskim – odpowiednio 44,45% oraz 36,37% osób zdaje sobie sprawę z tego zagrożenia. Aby edukować pacjentów, przyspieszyć diagnostykę i wczesną interwencję, w sierpniu 2020 r. rusza ogólnopolska akcja badań profilaktycznych. W 17 największych miastach Polski w specjalnie przygotowanym busie, tzw. Wątrobusie, mieszkańcy będą bezpłatnie mogli wykonać bezinwazyjne badanie profilaktyczne poziomu zwłóknienia wątroby - dodaje Katarzyna Mąkólska, koordynatorka akcji.

Badanie wątroby w Lublinie