Szykuje się kolejny atak zimy. Będzie śnieg po kostki i dwucyfrowy mróz?

2022-11-29 10:47
Szykuje się kolejny atak zimy. Będzie śniegu po kostki i dwucyfrowy mróz?
Autor: unsplash.com

Za nami już pierwszy poważny atak zimy. Pogoda gwałtownie się zmieniła i pojawiło się kilkanaście centymetrów śniegu, który w ciągu kolejnych kilku dni stopniał. Zapowiada się jednak, że zima dopiero się rozkręca. Jaka będzie pogoda w ciągu najbliższych dni? Synoptycy zapowiadają, że zgodnie z wyliczeniami modeli pogodowych czeka nas kolejny atak zimy.

Jaka pogoda na początku w grudniu?

Jak czytamy na stronie fajnipogody.pl, na wschodzie kraju spadki temperatur będą znaczące. Nocami od czwartku do soboty na północnym wschodzie kraju temperatura spadać może poniżej -10 stopni.

W weekend mróz może być całodobowy. Początek przyszłego tygodnia to chwilowe ocieplenie, jednak druga połowa pierwszej dekady grudnia to znów spadki temperatury poniżej zera. Krótkotrwałe ocieplenie (dodatnie temperatury za dnia), zbiegnie się z przejściem przez Polskę wydajnych opadowo niżów z południa Europy.

Obecnie śniegiem pokryty jest obszar niemal całej Rosji, Kanady, północnej połowy Mongolii, północnych Chin po wschodnią i północną Europę. Masy zimnego powietrza już zmierzają nad Polskę, a nas czeka potężny mróz.

Już teraz wiadomo, że lokalnie śnieżyce mogą być naprawdę silne. Zaczną się na zachodzie kraju, by około wtorku przenieść się nad regiony centralne.

- Temperatury ujemne będą się przesuwać w głąb kraju z północnego wschodu. Dodatnie temperatury w ciągu dnia najdłużej utrzymają się nad morzem, na krańcach zachodnich i południowych kraju – informują eksperci z portalu dobrapogoda24.pl.

Pogoda na najbliższe dni

Wyż zapewni spokojną pogodę przynajmniej do weekendu. Niestety, spokojna pogoda nie wiąże się ze słońcem i bezchmurnym niebem. Przed nami kilka wilgotnych, mglistych i pochmurnych dni, ponieważ wyż w naszym regionie ma tendencję do „gnicia”. Przynosi on mnóstwo wilgoci w kraju. W chłodnej porze roku oznacza to zawsze dużo chmur oraz niebezpieczne mgły.

W tę środę zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami tylko na południu i południowym zachodzie większe przejaśnienia i okresowe rozpogodzenia. Na północnym wschodzie wystąpi słaba mżawka, okresami marznąca, głównie rano i wieczorem, także słabe opady śniegu. Rano i wieczorem mogą wystąpić mgły ograniczające widzialność do 300 metrów.

Temperatura maksymalna od 0 stopni Celsjusza na północnym wschodzie kraju, do 4 stopni na zachodzie i nad morzem.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE