Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci od 6. miesiąca do 4.roku życia. Niedzielski zdradził szczegóły

2022-12-08 13:17
Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci od 6. miesiąca do 4.roku życia. Niedzielski zdradził szczegóły
Autor: unsplash.com

Od 12 grudnia można zarejestrować na szczepienie przeciw COVID-19 dzieci od 6 miesięcy do 4 lat – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapewnił, że preparat, którym będą szczepione osoby „jest sprawdzony, przetestowany, zbadany, dopuszczony przez EMA, ale również przez polskie organy, które dopuszczają do obrotu”.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Niedzielski poinformował, że w nocy z 11 na 12 grudnia wystawione zostaną e-skierowania na szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci od 6 miesięcy do 4 lat. Rejestracji będzie można dokonać w punkcie szczepień lub poprzez Moje IKP bądź infolinię pod numerem 989, która jest codziennie czynna w godzinach 7.00-20.00

5 grudnia do Polski przybyło pół miliona dawek szczepionek przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat.

- Ta liczba wystarczy na zaszczepienie blisko 168 tys. dzieci – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepienie będzie wykonywane preparatem Comirnaty firmy Pfizer. W zależności od wieku i masy ciała, wykonywana jest iniekcją w udo bądź tradycyjnie w ramię. Kwalifikację do szczepienia dzieci może przeprowadzić jedynie lekarz, także szczepienia będą odbywać się w miejscach, gdzie przyjmuje lekarz.

- Tych punktów w tej chwili mamy w skali kraju ok. 7 tys. – zaznaczył minister zdrowia.

Wyjaśnił, że pierwsza i druga dawka szczepionki będą podawane w odstępie 3 tygodni, a trzecia będzie podana po 8 tygodniach od przyjęcia drugiej dawki.

- Szczepionkę dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat zamówiło już 76 punktów szczepień. 3500 dawek w niedługim czasie wyjedzie z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych – dodał rzecznik prasowy MZ Wojciech Andrusiewicz.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE