"Biała sobota". Darmowe badania i konsultacje dla lubelskich rolników

2022-12-08 13:05
Biała sobota dla rolników z Lubelskiego
Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

​Porady kardiologa, neurologa czy diabetologa. Będą też badania i pomoc w ułożeniu diety. Wszystko za darmo i bez skierowania. Mieszkańców Lubelskiego czeka "Biała Sobota". Organizatorami prozdrowotnej akcji są Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wydarzenie kierowane jest do mieszkańców wsi, a dobór specjalistów związany z najczęściej występującymi chorobami wśród mieszkańców tych obszarów.

Swoje zdrowie będzie można sprawdzić już 10 grudnia na terenie lubelskiej „Elizówki”, dlatego na miejscu czekają m.in. konsultacje psychodietetyczne, endokrynologiczne czy urologiczne.

Osoby cierpiące na przerost prostaty, po rozmowie z lekarzem będą mogły zapisać się na darmowy zabieg wycięcia gruczołu krokowego. Ten - według deklaracji - zostanie przeprowadzony jeszcze w tym roku.

Wszystko dzięki temu, że szpital przy Jaczewskiego ma nowoczesny system robotyczny i cały czas rekrutuje pacjentów.  - Operacje te mają przewagę nad tradycyjnymi. Operator ma większe pole widzenia. Zabiegi są bardziej precyzyjne - tłumaczy prof. Krzysztof Bar, szef Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK4.

Na miejscu pojawią się także pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia. Udzielą informacji na temat programów profilaktycznych, m.in. trwających zapisów do „Profilaktyki 40 Plus”. Pacjenci mogą skorzystać z darmowych badań jeszcze do końca roku.

- To pakiet badań dla kobiet, mężczyzn oraz pakiet badań wspólnych - przypomina Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ. W rejestracji na badania pomogą pracownicy punktu informacyjnego ARiMR. 

To nie wszystko. W czasie wydarzenia rolnicy skorzystają też z podstawowej diagnostyki. To EKG, pomiar ciśnienia czy poziomu cukru we krwi. Równolegle będzie prowadzona akcja krwiodawcza. Na miejscu przyjedzie krwiobus.

"Biała sobota" już 10 grudnia od 9.00 do 14.00 w Lubelskim Oddziale Regionalnym ARiMR na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego (Elizówka 65a).

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE