Szczepienia dla nauczycieli przerwane? Minister dementuje słowa swojego doradcy

2021-03-01 14:58 Magda Ważna PAP.
Szczepienie przeciw COVID-19
Autor: Pixabay Szczepienie przeciw COVID-19

Podczas wywiadu dla TVN24 doradca rządu ds. COVID-19 profesor Andrzej Horban zasugerował, że szczepienia nauczycieli powinny zostać przerwane i odroczone na miesiąc lub dwa. Słowa swojego doradcy zdementował minister zdrowia Adam Niedzielski. O co tu chodzi?

- Uważam, że należy przerwać szczepienia nauczycieli zdecydowanie. Możemy do tych szczepień wrócić za miesiąc, czy za dwa, jeżeli będziemy mieli nową szczepionkę – powiedział na antenie TVN24 prof. Andrzej Horban, doradca rządu ds. COVID-19. Horban dodał również, że Rada Medyczna stoi na stanowisku, że należy szczepić ludzi starszych. To oni częściej chorują i umierają z powodu COVID-19.

- Śmiertelność 20 proc. jest śmiertelnością olbrzymią – dodał.

Prawdopodobnie pomysł czasowego wyłączenia nauczycieli z pierwszej grupy szczepień nie został skonsultowany z rządzącymi. Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce kilka godzin po wywiadzie w TVN24, minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do słów prof. Horbana mówiąc, że nie ma żadnych podstaw do przerwania szczepień nauczycieli.

Dodał również, że zaliczenie nauczycieli do grupy pierwszej wynikało z tego, że jednym z priorytetów przy luzowaniu obostrzeń jest powrót dzieci do nauki stacjonarnej. Na razie więc nauczyciele nie mają powodu do niepokoju.

W województwie lubelskim 64 tys. mieszkańców przyjęło już dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 (dane 27.02).

Raport z Anteny 01.03